Chorvátsko sa rozprestiera v juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej a západnej časti Balkánskeho polostrova. Patrí mu najväčšia časť dalmátskeho pobrežia Jadranského mora a dovedna približne 600 ostrovov. Chorvátskom sa tiahne pohorie Dináre, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi Dalmáciou a balkánskym vnútrozemím. Na severovýchode krajiny sa zvažuje do rozsiahlej úrodnej nížiny medzi riekami Sáva a Dráva. Chorvátske vnútrozemie vypĺňa krasová plošina s rozsiahlym jaskynným systémom, kaňomni a jazerami - najznámejšie sú Plitvické jazerá. Podnebie je na západe Chorvátska stredomorské a na východe mierne teplé.
Chorvátsko získalo za ostatné roky nálepku turistickej destinácie najmä vďaka svojmu krásnemu pobrežiu. Netreba však zabúdať aj na jeho dalšie kvality. Chorvátsko je krajinou s bohatou históriou, so vzácnymi prírodnými i kultúrnymi pamiatkami a mnohými inými zaujímavosťami.
Vodice sú známym a veľmi vyhľadávaným dovolenkovým strediskom chorvátskej riviéry. Nachádzajú sa neďaleko, presnejšie 11 km severozápadne od mesta Šibenik.
Ostrov Pag ležiaci v Kvarnerskom súostroví je obľúbeným miestom na trávenie dovolenky. Je dlhý 60 km. Od ostrova Rab ako aj od pevniny je oddelený len úzkymi prielivmi. Ostrov spája s pevninou aj most postavený v 70.tych rokoch minulého storočia.
Ostrov Hvar, nazývaný ako kráľovná chorvátskych dalmátskych ostrovov je jedným z najväčších dalmátskych ostrovov s dĺžkou 68 km a celkovou rozlohou 300 km².
Obľúbená a vyhľadávaná destinácia Šibenik sa nachádza v Severnej Dalmácii, neďaleko od miesta, kde rieka Krka ústi do mora a vytvára prekrásny Národný park Krka. Mesto a prístav Šibenik s počtom obyvateľov okolo 41 tisíc je významným centrom cestovného ruchu.
Preslávený prístav a jedna z najnavštevovanejších dovolenkových destinácií v Chorvástku - Dubrovník (Dubrovnik). Toto mesto s približne 50 tisíc obyvateľmi patrí medzi najcennejšie pamiatkové komplexy v juhovýchodnej Európe.
Chorvátsko je krajinou s dopravou na veľmi kvalitnej úrovni. Väčšina dovolenkárov cestuje autom a autobusom a keďže sa jedná o prímorskú krajinu obľubená je i lodná doprava. Čoraz väčšej obľube sa teší i dovolenka na jachte, ale aj využívanie leteckých liniek priamo z Bratislavy do Splitu, či Zadaru.
Príjemná a vyhľadávaná dovolenková destinácia Primošten sa nachádza na hranici Severnej a Strednej Dalmácie. Nachádza sa 28 km od mesta Šibenik a obýva ho približne 1 750 obyvateľov.
Tradičnou a jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových lokalít v Chorvátsku je polostrov Istria. Je najväčším chorvátskym polostrovom a súčasne najväčšiou a najživšou oblasťou cestovného ruchu v celom Chorvátsku. Nachádzajú sa tu významne strediská Umag, Poreč, Rovinj a Pula a taktiež možstvo malebných lagún a malých ostrovčekov.
Pred tým, ako vyrazíte na dovolenku do Chorvátska si prečítajte praktické informácie o tejto prímorskej krajine. Pomôžu Vám zžiť sa s krajinou ešte pred tým, ako sa vydáte na cestu. Taktiež vám odporúčame oboznámiť sa s dopravou a menou a cenami v Chorvátsku.
Možnosti ubytovania v Chorvátsku prešli v posledných rokoch veľkými zmenami. V prvom rade pribúdajú luxusné hotely a nadštandardné izby. Spolu nimi narastá tiež množstvo poskytovaných služieb a celkový štandard turistu.
Chorvátsko si za svoju dovolenkovú destináciu vyberá neustále veľké množstvo Slovákov. Tisícky turistov sem prúdia od konca mája do konca septembra. Jadran obmývajúci brehy chorvátskej pevniny i ostrovov je často nazývaný ako slovenské more alebo aby sme boli spravodliví česko-slovenské. :-)
Trogir, čarovné mestečko v Strednej Dalmácii, je obľúbenou destináciou pre strávenie dovolenky v Chorvátsku. Toto starobylé malebné mestečko sa nachádza na Jadranskej magistrále, 27 km západne od Splitu a od roku 1997 je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.
Mesto Gospič sa nachádza v centrálnej časti oblasti Lika, vo vyprahnutej planine blízko rieky Novcica. Administratívne centrum oblasti Lika - Senj. Prvýkrát bolo mesto spomenuté v roku 1692 a od roku 1733 sa rozvíjalo ako administratívne centrum.
Obľubené a vyhľadávané letovisko na chorvátskom pobreží, Crikvenica sa nachádza v blízkosti mesta Rijeka, vzdialenej len 37 km juhovýchodne od tohto jadranského prístavu. Názov mesta Crikvenica pochádza z chorvátskeho slova crkva, ktoré znamená kostol.
Dalmácia je najznámejšou a najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou v Chorvátsku. Rozprestiera sa v dĺžke skoro 800 kilometrov južne od Kvarnerského zálivu až po oblasť Dubrovníka. Nájdete tu krásne zátoky, horské masívy, píniove lesy ale aj nádherné pieskové i skalnaté pláže.
V Chorvátsku sa platí menou kuna (HRK). Za jedno euro dostanete približne niečo vyše 7 kuna. Kurz sa pobyhuje rôzne. Pri nákupe kún na ešte doma na Slovensku je kurz približne 7,14 HRK za 1 EUR. Ak v Chorvátsku dostanete kurz okolo 7,35 môžete byť veľmi spokojní.
Chorvátsko sa rozprestiera od východných Álp na severozápade po Panónsku nížinu na východe. Uprostred krajiny sa rozprestiera Dinárske pohorie s najvyšším vrcholom Chorvátska Dinara 1831 metrov. Juh krajiny obmýva Jadranskéhé more.
Jadranské pobrežie s priľahlými ostrovmi patria do oblasti stredomorského podnebia. To sa vyznačuje krátkymi a miernymi zimami a dlhými a teplými letami. Podnebie Chorvátska výrazne ovplyvňuje blízkosť mora, avšak líši sa od konkrétnych oblastí.
Veľká časť turistov mieri na chorvátske pláže autom. Pred nimi je niekoľkohodinová cesta vedúca cez Rakúsko a Slovinsko. Mnohí vodiči radi cestujú aj cez Maďarsko.
Zadar je malebné starobylé stredomorské mesto a hospodárske, administratívne, dopravné, turistické a kultúrne centrum regiónu. Zadar je najobľúbenejším turistickým centrom v regióne Severná Dalmácia.
Častým a veľmi obľúbeným spestrením cesty k moru v Chorvátsku, alebo výletom počas dovolenky, či na spiatočnej ceste, je zastávka na Plitvických jazerách. Tie však ponúkajú omnoho viac, ako sa dá za jeden deň stihnúť.
Zagreb (alebo Záhreb) je hlavným mestom Chorvátskej republiky a je súčasne jej najväčím mestom, kultúrnym, ekonomickým a politickým centrom a leží na križovatke hlavných ciest medzi strednou Európou a pobrežím Jadranského mora.
Najznámejšou a najnavštevovanejšou oblasťou Chorvátska je jednoznačne Makarská riviéra, nachádzajúca sa v regióne Stredná Dalmácia. Makarská riviéra je tiež nazývaná perlou Jadranu a tiahne sa v dĺžke 60 km od mysu Osejava po polostrov Sv. Petar. More je tu teplé a priezračné s bielymi okruhliakovými plážami.
Ostrov Krk je najväčším ostrovom na Jadrane vo vnútornom páse Kvarnerských ostrovov. Jeho rozloha činí 409 km². Ako mnohé ďalšie chorvástke ostrovy sa javí ako pustý a nehostinný, najmä pri pohľade z pobrežia chorvátskeho prímoria.
Mesto Split je známe azda každému, kto strávil dovolenku v Chorvátsku, alebo sa len chystá. Pre mnohých je oporným bodom na chorvátskej diaľnici počas k cesty k Jadranu, pre iných je známym prístavom. Tak či onak, Split je najväčším mestom na chorvátskom pobreží s počtom obyvateľov približne 200 tisíc.
Ostrov Rab leží vo vnútornom páse Kvarnerského súostrovia a je považovaný za jeden z najlákavejších ostrovov na Jadrane. Preto je už roky vyhľadávaným dovolenkovým miestom. Vysoký hrebeň Kamenjaku siaha do výšky 408 m a chráni väčšiu časť ostrova pred severovýchodnými vetrami z pevniny.
Obľúbená a čarovná dovolenková destinácia Omiš sa nachádza medzi mestom a prístavom Split a známou Makarskou riviérou, oproti ostrovu Brač. Samotné mesto Omiš, s približne 6 tisíc obyvateľmi, sa podobne ako toto obľubené letovisko nachádza pri ústí rieky Cetina do mora, ktorá práve tu vytvára Omišskú roklinu (Omiška probojnica).
Ostrov Unije je jedným z menších a menej známych Kvarnerských ostrovov na severe Chorvátska. Leží naproti severovýchodnému pobrežiu ostrova Lošinj. Tento - turistami menej navštevovaný - ostrov však má niekoľko pôvabov pre trávenie pokojnej dovolenky.
Ostrov Ilovik leží južne od ostrova Lošinj s rozlohou 5,8 km² a podobne ako Goli otok nepatrí k typickým dovolenkovým ostrovom Chorvátska. Na severovýchodnom pobreží je ostrov chránený pomerne dlhým, ale malým ostrovčekom Sveti Petar.
Národný park Severný Velebit je tiež výborným tipom na výlet počas dovolenky, či miestom pre strávenie celej dovolenky. Národný park tvorí horské pásmo s výnimočným prírodným charakterom v strednej časti Licko-senjského kraja.
Národný park Brijuni tvorí skupina dvoch väčších a dvanástich menších ostrovčekov pozdĺž západného pobrežia Istrie, neďaleko Puly. Od pevniny ich delí dva kilometre široký Fažanský prieliv a celková rozloha ostrovčekov je len 7km². Je skutočnou zaujímavosťou pre zvedavých dovolenkujúcich.
Zaujímavým tipom na výlet počas dovolenky v regióne Kvarner je Národný park Risnjak. Tento horský masív leží severovýchodne od Rijeky. Roku 1958 bol vyhlásený Národným parkom pre svoju geomorfologickú a klimatickú rozmanitosť, rôznorodosť vegetácie a fauny a bohatstvo endemických rastlín.
Chorvátsky región Kvarner, rozprestierajúci sa medzi polostrovom Istria a presláveným regiónom Dalmácia, je známy najmä svojimi ostrovmi a pobrežným letoviskám než samotným pomenovaním.
Mesto a súčasne prístav Senj sa nachádza vo Velebitskom kanáli. Mesto sa rozkladá ako amfiteáter v ostrej zátoke Senjska Draga na úpätí svahov pohoria Velebit a Senjska Bilo. Poloha mesta ho predurčila ako hlavnú komunikačnú spojnicu medzi Panónskou panvou a Jadranským pobrežím už v dávnych dobách.
Nie veľmi známym ostrovom medzi bežnými dovolenkármi je Goli otok. Jedná sa o neveľký ostrov v blízkosti pevniny. Nachádza sa medzi obcami Sveti Juraj a Starigrad v južnej časti Chorvátskeho prímoria medzi ostrovom Rab a pevninou.
Ostrov Brač sa nachádza oproti mestu Split a Omiš a oblasti Makarská riviéra. Je tretím najväčším ostrovom v jadranskom súostroví. Na Brač sa dostanete veľmi jednoducho zo Splitu trajektom Split-Supetar približne za 50 minút. Vo vnútrozemí ostrova je mezinárodné letisko využívané hlavne počas sezóny, najmä pre charterové lety.
Rogoznica je veľmi príjemné, priateľské miesto s malým prístavom pre osobnú dopravu a známym jachtárskym prístavom - marina Frapa Rogoznica, ktorú mnohí považujú za najkrajší prístav v Chorvátsku.
Ak túžite po dovolenke v malom chorvátskom mestečku, Selce by pre vás mohlo byť vhodným kandidátom. Nachádza sa v zátoke, ktorá sa mierne zvažuje do mora, asi 3 km juhovýchodne od letoviska Crikvenica.
Ak sa rozhodujete stráviť vašu dovolenku v Chorvátsku, čo takto navštíviť malé turistické letovisko Novi Vinodolski? Je to je malebné prímorské mestečko nachádzajúce sa asi 40 kilometrov juhovýchodne od Rijeky a približne 8 km od Crikvenice.
Pakoštane patrí medzi menšie strediská cestovného ruchu v Chorvátsku. Leži asi 30 kilometrov južne od mesta Zadar a 8 kilometrov juhovývhodne od mesta Biograd.
Mesto Rijeka, tretie najväčšie mesto a najväčší prístav v Chorvátsku. Má všetky znaky živého prístavného mesta plného lodí, nákladných áut, výfukových splodín a žeriavov. Mesto samo nemá žiadnu pláž, no aj napriek tomu je častým cieľom dovolenkujúcich turistov.
Ostrov Lošinj patrí medzi Kvarnerské ostrovy, ktoré ležia v severnej časti chorvátskeho Jadranu. Je dlhý 31 km a má o niečo členitejšie pobrežie ako jeho 11 metrov vzdialený sused Cres. V minulosti boli oba ostrovy spojené a tvorili tak jeden ostrov. V súčasnosti ich spája len otočný most, ktorý umožňuje prechod lodiam, autám, ale aj chodcom a cyklistom. Aktívni dovolenkári oceňujú práve mnohé turistické a cyklistické chodníky, ktoré vedú naprieč oboma ostrovmi. Lošinj je obľúbenou dovolenkovou destináciou najmä Talianov, ktorí tu majú priame spojenie loďou z Benátok.
Ostrov Cres – známa dovolenková destinácia je najsevernejším ostrovom vonkajšieho pásu Kvarnerského súostrovia a tvorí takmer jeden celok s ostrovom Lošinj. Ostrovy sú od seba oddelené iba 11 metrov širokou úžinou a spojené otočným mostom, umožňujúcim preplávať lodiam. Hoci sú topograficky rozdielne, ich súčasná podobnosť je určená spoločnou históriou a tesným prepojením. Ostrov Cres ponúka svojim návštevníkom celkovú rozlohu 404 km², je dlhý 68 km a patrí k obľúbeným miestam pre strávenie letnej dovolenky.
Obľúbené letovisko na letné dovolenky Rabac sa nachádza na východnom pobreží chorvátskeho polostrova Istria. Mesto má svoj vlastný prístav. Leží v rovnomennej zátoke, ktorá vznikla zatopením dolného toku Rabackého potoka. Letovisko Rabac je už dlhoročne obľúbené medzi dovolenkujúcimi. Nachádza sa v zátoke s piesočnými plážami a bujnou vegetáciou. Domáce obyvateľstvo sa živí predovšetkým poľnohospodárstvom a turizmom.
Poreč je najväčším turistickým a dovolenkovým centrom na Istrii. Mesto Poreč s prístavom leží na nízkej vápencovej pláni medzi zátokou Lima a údolím rieky Mirna. Je križovatkou hlavných ciest vedúcich pozdĺž západného pobrežia Istrie.
Chorvátske pobrežie v okolí Umagu je obľúbeným miestom na trávenie dovolenky. Mesto Umag leží na severozápadnom pobreží Istrie. Historické centrum mesta je umiestnené medzi dvoma plytkými zátokami. Severná zátoka, ktorá je väčšia, slúži ako prístav a je chránená vetrolamami.
Ďalším obľúbeným miestom i mestom na strávenie dovolenky je čarovný Rovinj. Toto mesto a prístav súčasne leží na západnom pobreží Istrie, južne od Limského zálivu. Rovinj je jedným z najmalebnejších stredomorských mestečiek v Chorvátsku. Mesto sa nachádza na polostrove, čo umožňuje existenciu hneď dvoch prístavov. Pozdĺž pobrežia sa rozkladá množstvo ostrovov, ostrovčekov a útesov.
Pula je najväčším mestom a ekonomickým centrom Istrie. Nachádza sa pri úzkej zátoke s ostrovčekmi Uljanik, Sveti Andrija a Sveta Katarina. V tunajších lodeniciach kotvia zaoceánske lode. Mesto má tiež strategický, dobre vybavený prístav. Pula je tiež dôležitou križovatkou ciest, ktoré spájajú pobrežie a stred Istrie a Pulu s Rijeku.