Dovolenka v Chorvátsku - lodička a pohoda

Chorvátsko si za svoju dovolenkovú destináciu vyberá neustále veľké množstvo Slovákov. Tisícky turistov sem prúdia od konca mája do konca septembra. Jadran obmývajúci brehy chorvátskej pevniny i ostrovov je často nazývaný ako slovenské more alebo aby sme boli spravodliví česko-slovenské. :-)

Možno patríte k ľuďom, ktorí navštevujú chorvátske destinácie pravidelne a možno k tým, čo tu ešte neboli. Ak patríte k tým druhým vedzte, že Chorvátsko, jeho mestá, letoviská na pevnine ako aj ostrovy a ostrovčeky ponúkajú prekrásne miesta na strávenie dovolenky. Chorvátske more je od Slovenska vzdialené iba 520 km (Bratislava - Rijeka). Turistická sezóna trvá od konca júna do konca augusta, počasie je však príjemné od mája do októbra. Pobrežná čiara Chorvátska je dlhá viac ako 6 000 km vrátane ostrovov.

Chorvátsko ulahodí naozaj každému. Tým, ktorých lákajú malé súkromné pláže, poznávacie dovolenky alebo dovolenky aktívne na horách, ale aj tým, ktorí radi skúmajú podmorský svet a prírodu aj nad vodnou hladinou. Ak milujete zábavu a pulzujúci nočný život, Chorvátsko nesklame ani vás. Práve naopak. Chorvástko ponúka čosi pre všetkých, stačí si len vybrať tú pravú destináciu.

Veľkou výhodou Chorvátska ako turistickej destinácie je jeho vzdialenosť od Slovenska. Z Bratislavy do Rijeky na Jadrane je to iba 582 km (ak počítame s cestou rakúskymi diaľnicami). Pula na Istrii je vzdialená od nášho hlavného mesta 653 km, Zadar 706 km, Split 830 km a Dubrovník 1019 km. Obľubenú Makarskú riviéru dosiahnete za 880 km. Na vyhľadávaný ostrov Krk dorazíte po približne 570 km a nemusíte použiť trajekt. Ostrov Krk je spojený s chorvátskou pevninou mostom, takže sa nezdžíte. Aj na ostrov Pag sa dostanete mostom (Pažský most) z východnej strany (749 km do mesta Novalja) alebo môžete využiť aj trajekt, ak sa rozhodnejet zísť z diaľnice skôr a zvyšok cesty si užiť na prímorskej ceste plnej serpentín. Vtedy prichádzate zo západu a vzdialenosť Bratislavy je 642 km do mestečka Novalja. Ďalšie obľubené letoviská na ostrove Brač sú od našich hraníc vzdialené 863 km, pričom v Splite je potrebné sa nalodiť na trajekt, ktorý vás dovezie do prístavu Supetar. Pri ceste na ostrov Hvar musíte rovnako využiť trajekt zo Splitu a celková vzdialenosť je približne 882 km. 

Slnko, priezračné more, veselí Chorváti, služby na úrovni a dohovoríte sa skoro ako doma. Raj pre surferov, kiterov, potápačov, cyklistov a iných športových nadšencov. Párty na pláži do východu slnka, romantické zákutia, malebné mestá... Také je Chorvátsko, obyčajne neobyčajné.

Vzhľadom na stredomorský chakatrer chorvátskeho podnebia je počasie v Chorvátsku počas letnej dovolenkovej sezóny pomerne stále. Priemerné letné teploty vzduchu sa pohybujú približne od 26°C do 30°C a priemerné letné teploty mora od 22°C do 25°C. Vďaka stredomorskej klíme sa dá v Chorvátsku dovolenkovať od mája do októbra, najvyššia sezóna je od konca júna do začiatku septembra.

Pláže v Chorvátsku

Pláže a Jadran obmývajúci chorvátsku krajinu rozhodne stoja za to. Priezračná voda akú v tradičných európskych letoviskách nájdete len zriedka... Na pobreží, ktoré je dlhé takmer 6 000 km nájdete naozaj pestrú škálu pláží. Kamienkové, pieskové, zmiešané, malé lagúny aj dlhé preplnené pláže. V Chorvástku sa nachádzajú aj početné nudistické pláže označené značkou FKK, ktoré sú veľmi vyhľadávané u vyznavačov naturizmu. K najznámejším plážam Chorvátska patrí pláž Zlatni rat nachádzajúca sa neďaleko mestečka Bol na ostrove Brač, pláž Zrče pri meste Novalja na sotrove Pag známa predovšetkým svojimi neutíchajúcou party počas dňa i noci, pláž Baška na ostrove Krk, pláže na Hvare, pri meste Omiš a mnohé mnohé ďalšie.

Makarská riviéra

Makarská riviéra je najobľúbenejšou turistickou destináciou v Chorvátsku. Prezývajú ju tiež perlou Jadranu. Je vhodná pre všetky typy dovoleniek. Nachádza sa v strednej Dalmácii a tiahne sa 60 km pozdĺž pobrežia od mysu Osejava po polostrov Sv. Petar. More je tu teplé a priezračné s bielymi okruhliakovými plážami. Medzi najznámejšie pláže patrí Donja Luka dlhá 1,5 km. Nachádzajú sa na nej najlepšie hotely celej riviéry.

Mestečko Makarská s cca 13 500 obyvateľmi je hlavným kultúrnym, historickým, a turistickým centrom Makarskej riviéry. Leží v chránenom prírodnom prístave. Stará časť mesta s historickým jadrom postavenom v benátskom slohu s úzkymi uličkami, sa rozkladá pozdĺž krásnej pobrežnej promenády, ktorá je lemovaná storočnými palmami. Priľahlá nová časť sa rozrastá ďaleko k svahom Biokova. Nájdete v nej veľké hotelové komplexy aj moderné vily.

Medzi ďalšie obľúbené letoviská Makarskej riviéry patrí napríklad Baška Voda. Z menších obcí je to Igrane - rybárska dedinka s malým prístavom a romantickú promenádou. K Makarskej riviére patria aj mnohé ostrovy a ostrovčeky – najznámejšími sú Brač a Hvar.

Táto oblasť patrí k najslnečnejším na celom Jadrane. Mohutným horským masívom Biokovo je celé pobrežie Makarskej riviéry chránené pred kontinentálnymi poveternostnými vplyvmi a zaručuje tak stále a príjemné podnebie.

Pohorie Biokovo je chránenou krajinnou oblasťou. Je tu typická stredomorská flóra, v niektorých oblastiach boli vysadené aj exotické rastliny, poľnohospodárske plodiny a liečivé byliny. Nachádza sa tu aj najvyšší vrch Chorvátska - Sveti Jure s nadmorskou výškou 1762 m n. m.. Celá oblasť je posiata početnými značenými trasami pre turistov a cyklistov.

Dovolenka na Makarskej riviére vás určite nesklame. Na svoje si tu prídu milovníci prírody, obdivovatelia histórie, vyznávači športu, znalci dobrého vína a gastronómie, turisti aj rodiny s deťmi.

Chorvátske ostrovy

Rozmýšľate o dovolenke v Chorvátsku? Čo tak stráviť ju na jednom z množstva chorvátskych ostrovov? Ostrovov a ostrovčekov sa tu nachádza naozaj neúrekom - približne 1246. Najväčšími sú severne položené Krk a Cres a na juhu ležiace Brač a Hvar.

Ak máte radi zábavu a diskotéky určite sa vyberte na ostrov Pag, ktorý vás upúta aj svojim špecifickým reliéfom. Pre milovníkov nádhernej prírody odporúčame národne parky - Brijuni, Mljet a Kornati, ktoré sa rozprestierajú tiež na ostrovoch. Obľúbenou destináciou je aj jeden z najkrajších ostrovov Rab, juhodalmátska Korčula a ostrov Lošinj, ktorý je s ostrovom Cres spojený otočným mostom.

Nech už strávite dovolenku v Chorvátsku na akomkoľvek ostrove určite si užijete nádherné scenérie, zátoky a úžasné more.

Ostrov Pag

Posledným z ostrovov vnútorného pásu Kvarnerského súostrovia je ostrov Pag. Je dlhý 60km a od pevniny ho oddeľuje Velebitský prieliv. Od ostrova Rab je oddelený prielivom. Väčšinu povrchu tohto ostrova tvoria holé skaliská a z pevniny pripomína mesačnú krajinu. Nie sú tu žiadne povrchové vody, žiadne potoky, len niekoľko prameňov. Podnebie na Pagu je stredomorské. Poľnohospodárstvo je možné iba v krasových zníženinách s rovným nánosovým dnom.

Na ostrove nájdeme pokojné zátoky a zálivy v okolí mesta Pag a Novalja a aj u menších osád Šimuni, Mandre a Straško na juhozápadnom pobreží. Ostrov nebýval preplnený turistami, no v poslednom období sa stal vyhľadávanou dovolenkovou destináciou najmä u mladých ľudí z celej Európy. Je to vďaka pláži Zrče, kde nájdete viaceré diskotékové podniky, ktoré žijú nielen v noci, ale i počas dňa. Pláž Zrče každoročne privíta mnohých svetových DJov a tisícky turistov.

Spojenie na ostrov zabezpečuje trajekt z Prizny na pevnine do Žigljen na severovýchodnom pobreží ostrova. Ostrov je na juhovýchode spojený s pevninou aj mostom.

Ostrov Pag však nie je len ´party ostrovom´ alebo chorvátskou Ibizou, ako ho mnohí nazývajú. Ponúka aj krásne tiché zátoky, malebné maríny, výborné reštaurácie, zaujímavé lokality pre potápanie a príjemných ľudí... aj vďaka nim sa stal známym miestom na dovolenkovej mape.

V súčasnosti je prvotným zamestnaním ostrovanov poľnohospodárstvo, ktoré sa pokúša z krajiny vyžmýkať život. Domáce víno Žlutice, ovčí ´Paški sir´ naložený v olivovom oleji sú cenenými špecialitami chorvátskej kuchyne. Významné miesto majú i ryby a plody mora podávané s blitvou (zemiaky so špenátom).

Ostrov Rab

Chorvátsky ostrov Rab patrí medzi najobľúbenejšie miesta na dovolenku v regióne Severná Dalmácia. Leží vo vnútornom páse Kvarnerských ostrovov. Turisti ho vyhľadávajú pre jeho obzvlášť čisté ovzdušie, ktoré je bezprašné a presýtené morskou soľou a vysokú slnečnosť počas roka.

Ostrov má členitý reliéf. Vysoký hrebeň, ktorý sa tiahne naprieč ostrovom, chráni veľkú časť ostrova pred severovýchodnými vetrami z pevniny. Vegetáciu tvoria najmä typické stredomorské kríky – makchie a duby. Pobrežie ostrova tvoria časté zátoky a zálivy.

Rab je prístupný len lodnou dopravou – trajektami, ktoré sem smerujú z miest  Rijeka, Zadar, Jablanac a ostrova Krk. História ostrova sa viaže najmä na rímske obdobie. Rimania sem prišli v 2. storočí p.n.l.. Od roku 1409 patril Rab pod Benátky a ostal pod ich nadvládou až do konca 18. storočia.

Najväčším mestom na ostrove je Rab. Leží na juhovýchodnom výbežku polostrova, ktorý sa dnes volá Kaldanac. Na tomto mieste vyrástlo stredoveké mesto, ktoré zažívalo najväčší rozkvet v 11.-15. storočí, kedy bol zastavený ničivou epidémiou. Novodobá história mesta sa datuje k začiatku 20. storočia. Rab sa v tomto čase stal kúpeľným mestom, pričom ťažilo najmä zo zdraviu prospešnej klímy. Vznik kúpeľov naštartoval nový rozvoj mesta so stále sa rozširujúcou zástavbou. Medzi zaujímavé pamiatky, ktorými sa mesto Rab pýši, patria ruiny kostola sv. Ivana, ktorého počiatky sa datujú do 7. storočia a z ktorého zostala len veža. Vrchol polostrova je zakončený kláštorom Františkánok a barokovým kostolom sv. Antona, postaveným roku 1675.

Obľúbenou akciou mesta je sviatok sv. Krištofa (27. júla), ktorý je patrónom mesta. Súčasťou osláv je súťaž v streľbe z kuše a v miestnych tancoch.

Ostrov Cres

Ostrov Cres patrí k obľúbeným miestam pre strávenie letnej dovolenky v Chorvátsku. Má rozlohu 404 km² a radí sa tak medzi najväčšie chorvátske ostrovy Jadranského mora.

Ostrov Cres takmer tvorí jeden celok s ostrovom Lošinj – ostrovy od seba delí len 11m široká úžina. V minulosti totiž boli tieto dva ostrovy spojené úzkou šijou, ktorá bola prekopaná. Dnes sú oba ostrovy opäť spojené - otočným mostom, vďaka ktorému úžinou preplávu lode a medzi oboma ostrovmi prejdú ľudia i autá. Tesné prepojenie malo za následok tiež spoločnú históriu týchto ostrovov. Vykopávky datujúce doby pred našim letopočtom dokazujú, že oba ostrovy boli osídlené od doby kamennej a bronzovej.

Jediná možnosť, ako sa dostať na ostrov Cres, je použiť loď. Z pevniny jazdia trajekty z Puly, Zadaru a Benátok a mieria najmä do prístavu Mali Lošinj, ktorý funguje ako hlavný prístav pre oba ostrovy. V letných mesiacoch sú možnosti dopravy loďou bohatšie.

Na ostrove sa nachádza tiež rozľahlé sladkovodné Vranské jazero, ktorého hladina leží 68 metrov pod hladinou mora. Zaujímavosťou je, že ostrov nemá žiadnu tečúcu vodu. Jazero tak dodáva vodu do všetkých obcí na ostrove. Naproti tomu v niektorých miestach na morskom dne v blízkosti pobrežia vyvierajú niekoľké sladkovodné pramene Vrulje.

Vegetáciu severnej časti ostrova tvoria husté porasty borovíc a dubov. Na ostrove ďalej nájdete mnoho polí, olivových hájov a viníc a tiež typickú stredomorskú vegetáciu.

Ostrov Cres bol nedávno vyhlásený za prvý „eko-ostrov“ Európy. Je chránený pre svoju vysokú druhovú rozmanitosť flóry aj fauny – nachádza sa tu vyšší počet ich druhov ako v priemernej väčšej európskej krajine.

V súčasnosti je ostrov vyhľadávanou dovolenkovou destináciou aj pre mnohých jachtárov, ktorých na tejto zastávke zaujmú prírodné zaujímavosti aj krása zachovalých historických dediniek.

Ostrov Krk

Ostrov Krk patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie ostrovy Chorvátska. K lepšej dostupnosti a prílevu ďalších turistov, ktorí tu trávia svoje dovolenky, prispel najmä most z pevniny, ktorý sa tiahne z mesta Kraljevica na severozápadnom cípe ostrova. Ako ďalšie spojenie na ostrov slúži trajekty z ostrova Cres a Rab.

Ostrov je so svojou rozlohou 409 km² najväčším ostrovom v Chorvátsku vôbec. Leží vo vnútornom páse Kvarnerských ostrovov a najmä pri pohľade z pobrežia sa javí ako pustý a nehostinný, čo však je presný opak reality.

Obyvateľstvo sa sústredí viac na juhu, okolo najväčších miest - mesto Krk, Baška a Punat.
Hlavným zdrojom obživy pre domácich je okrem turistického ruchu najmä poľnohospodárstvo, rybolov a chov oviec. Úrodnejšia časť s miernejším podnebím sa nachádza v severozápadnej a západnej časti ostrova. V tejto časti ostrova tiež ležia na pobreží všetky turistické strediská.

Vrámci ostrova je živé autobusové spojenie. Jazdia tu tiež autobusové spoje z prístavu  Rijeka, ktoré dopravujú turistov do všetkých väčších miest na ostrove.

Mesto Krk má zachovaný stredoveký ráz. Leží na juhozápadnom pobreží. Dnes tu nájdeme okrem prístavu aj mnohé pláže, hotely a kempingy. V lete sa tu každoročne konajú letné kultúrne akcie. Sú tu tiež výborné možnosti pre jachting, vodné lyžovanie, podmorský rybolov a potápanie.

Baška je prístavné mesto ležiace na juhovýchode ostrova Krk. Zaujímavou historickou pamiatkou je kostol sv. Lucia z 9. storočia s pozostatkami bývalého kláštora. Na tomto mieste bola objavená najstaršia písomná chorvátska pamiatka - doska písaná hlaholikou z 11. storočia.

Turistom mesto ponúka možnosti na športové vyžitie – tenis, golf, či potápanie ale aj 2 km dlhú krásnu pláž. V okolí Bašky je množstvo turistických chodníkov pre aktívnejších dovolenkárov.

Zadar

Zadar je v súčasnosti hospodárskym, administratívnym, dopravným a kultúrnym centrom tohto regiónu. Časť svojej dovolenky sem chodia tráviť aj mnohí jachtári, pretože okolie Zadaru ponúka mnoho prístavov, z ktorých začínajú obľúbené trasy jachiet a plachetníc po severnej a strednej Dalmácii. Toto malebné starobylé stredomorské mesto je tiež najobľúbenejšou turistickou destináciou regiónu Severná Dalmácia.

Mesto má naozaj bohatú a zaujímavú históriu. Už v 9. storočí p.n.l. bol Zadar známy ako liburnská osada. Neskôr sa na čas stal rímskou kolóniou. Po páde Ríma prešiel pod správu Byzantskej ríše a dokonca sa stal aj hlavným mestom byzantskej Dalmácie. Už v 9. storočí nášho letopočtu však bol obsadený Chorvátmi, v 12. storočí prešiel pod chorvátsko-maďarskú nadvládu. Ďalej v histórii si ho na istý čas podmanili aj Benátky a neskôr Rakúsko. V 19.storočí bolo mesto niekoľko rokov okupované aj Francúzskom. Po 1. svetovej vojne pripadol Zadar Taliansku. Po 2. svetovej vojne však už patril opäť Chorvátsku, vtedajšej Juhoslávii. Počas 2. svetovej vojny patril práve Zadar k najpoškodenejším mestám v Chorvátsku.

Bohatá obmena nadvlád rozličných štátov sa odzrkadlila na vzhľade tohto mesta s jeho historickými sakrálnymi aj svetskými pamiatkami. Mesto si tak dodnes zachovalo stredoveký vzhľad najmä s prvkami starej rímskej architektúry. Medzi najznámejšie sakrálne pamiatky patrí kostol (rotunda) sv. Donat z 9. storočia, kostol sv. Marija z r. 1091 rekonštruovaný v 16. storočí, katedrála sv. Stošija z 12. a 13. storočia, z tých svetských napríklad rímske námestie z 1. storočia, časti obranného opevnenia pozdĺž mestského prístavu, mestská brána Porta Terra Ferma z roku 1543, mestská budova s arkádami z roku 1562. V meste sa tiež nachádzajú početné múzeá.

Mesto má tiež výbornú železničnú infraštruktúru, železničnou traťou je spojené so mestom Split aj Zagreb. Neďaleko sa nachádza tiež letisko. Dovolenka v Zadare preto nadchne najmä turistov, ktorí radi navštevujú miesta dýchajúce históriou.

Rijeka

Rijeka sa vrámci Chorvátska pýši niekoľkými „naj“. Je to totiž najväčší prístav a tretie najväčšie mesto Chorvátska. Samotné mesto nemá žiadnu pláž, no i tento fakt neodrádza množstvo turistov, ktorí si ju napriek tomu vyberajú na trávenie svojej letnej dovolenky.

Pôvodnú osadu postavili Rimania po vyhnaní ilýrskych kmeňov z toho územia. Rímska osada niesla meno Tarsaticae. Neskôr sa Rijeka stala strategickým mestom pre Rakúsko, ktoré malo vďaka nej prístup k moru. Preto tu už v roku 1725 bola vybudovaná cesta spájajúca Viedeň s mestom Kraljevica. Už v roku 1729 bola otvorená v Kraljevici prvá moderná lodenica, ktorá odvtedy dáva mestu špecifický ráz. Neskôr bola postavená aj železnica do Záhrebu, Budapešti a Viedne. Hlavne tá priviedla do Kvarnerského zálivu prvých turistov.

V Rijeke došlo v roku 1750 k silnému zemetraseniu, čo malo za následok takmer úplné zničenie mesta. Na mieste zničených starých hradieb potom bola vybudovaná hlavná obchodná trieda Korzo, ktorá prebieha mestom smerom od východu na západ. Hlavným orientačným bodom pre turistov však ostáva neprehliadnuteľný prístav plný lodí, nákladných áut, výfukových splodín a žeriavov.

Na strategickom mieste nad Rijeku stojí pevnosť z 13. storočia. Tá bola síce tiež vážne poškodená zemetrasením, v 19. storočí však bola reštaurovaná v neogotickom štýle. V súčasnosti je pevnosť využívaná pre letné koncerty, predstavenia a tiež ako galéria. Je tiež obľúbeným cieľom turistov, ktorí tu sú na výlete.

Mesto Rijeka každoročne organizuje mnohé významné kultúrne podujatia. K najznámejším patrí februárový karneval, ktorý prebieha priamo v uliciach mesta a je prístupný pre každého. V lete je obľúbené Rijecké leto divadiel a koncertov a divadlo Ivana Zajca, ktoré uvádza drámy, operu i balet.

Rijeka je nepochybne skvelým miestom na strávenie či už dovolenky alebo voľného dňa, pretože okrem bohatej histórie a množstva kultúrnych akcií ponúka aj neopakovateľnú atmosféru.

Stredné Chorvátsko

Región nazývaný Stredné Chorvátsko sa nachádza vo vnútrozemí tejto vyhľadávanej dovolenkovej krajiny. Jedná sa o menej známy región medzi turistami, nakoľko má zväčša len tranzitný charekter pri ceste k Jadranskému pobrežiu. Región Stredného Chorvátska však skrýva mnohé krásy, ktoré stojí za to spoznávať.

Nachádza sa v povodí Sávy, Drávy a Mury, ktoých oblasti sa vyznačujú vysokou geologickou hodnotou.  Prirodzenou hranicou na severe je rieka práve rieka Dráva, ktorá tvorí i hranicu s Maďarskou republikou. Na západe ju tvorí hranica so Slovinskom a východnú časť možno vymedziť podľa rieky Ilovy a regiónu Slavónia. Južná časť Stredného Chorvátska je od mora vzdialená iba približne 40 km a susedí s regiónom Kvarner, obľúbenou dovolenkovou destináciou v Chorvátsku.

Stredným Chorvátskom vedie diaľnica z Rakúska a Maďarska spájajúca turistov, z prevažne strednej Európy, ale i západnej, na ceste k moru.  Avšak i tento región má čo ponúknuť svojim turistom a okrem starobylých miest tu nájdete aj čarovnú prírodu.

Slavónia

Slavónia sa rozprestiera vo východnej časti chorvátskeho vnútrozemia. Na severe hraničí s Maďaskom, na východe so Srbskom a na juhu s Bosnou a Hercegovinou. Nielen geografický, ale i historický región nazývaný Slavónsko, v chorvátčine Slavonija tvorí zalesnená nížina vytýčená riekou Dráva na severe, riekou Sáva na juhu a riekou Dunaj na východe.

Nížina v Slavónii je využívaná najmä na poľnohospodárke účely.

K najvýznamnejším mestám tohto, dovolenkármi nie príliš navštevovaného, regiónu patria Slavonski Brod, Osijek, Vukovar, Vinkovci a iné.

Národné parky v Chorvátsku

Okrem nádherných pláži ponúka Chorvátsko turistom vzhliadnuť aj jedinečnú krásu prírody - a to priamo v Národných parkoch. Nachádza sa ich tu osem, pričom ich celková rozloha je 994 km2, z čoho 759 km2 tvorí pevnina a 235 km2 voda. Najpopulárnejším Chorvátskym národnym parkom sú Plitvické jazerá, ktoré sú zaradené aj do zoznamu UNESCO.

Dalmácia je tiež známa vďaka Národným parkom: Paklenica, Mljet, Krka a Kornátske ostrovy (Kornati). Určite si nenechajte újsť aj ostatné Národné parky - Brijunské ostrovy (Brijuni), , Risnjak a najmladší z národných parkov Severný Velebit.

Chorvátsky zákon na ochranu prírody definuje národné parky ako jeden z ôsmich typov chránených území. Ďalším typom je prírodný park. Medzi najznámejšie patrí park prírody Biokovo, Lastovské súostrovie a Vranské jazero.