Kto by rád vyskúšal alternatívu ku klasickým lacným letenkám, ktorými sa dnes masy ľudí prepravujú do jednotlivých európskych metropol, môže si vybrať alternatívnu cestu nočným vlakom. Rakúske železnice ponúkajú hneď niekoľko zaujímavých destinácií za zaujímavé ceny. Jedným z miest, ktoré takto môžete navštíviť je Berlín. Nočný vlak tam jazdí i z bratislavskej hlavnej stanice.

Vyskúšali sme túto možnosť, o čom referujeme v ďalšom našom článku. V tomto článku by sme sa radi zamerali na popis mesta ako celku a jeho zaujímavostí, ktoré sme stihli preskúmať počas predĺženého víkendu. Berlín sme navštívili na jeseň a zanechal v nás dojem kozmopolitného mesta, s dobrou dopravou a bohatou múzejnou infraštruktúrou, kde sa nebudete tlačiť s davmi turistov.

Berlín - mesto kontrastnej architektúry

Berlín je ukážkovou spomienkou na ťažké vojnové časy. Jednak mesto nemá takmer žiadne historické centrum, ako sme na to zvyknutí vo väčšine európskych miest. Centrum bolo zničené bombardovaním. 2. svetovú vojnu dodnes pripomínajú stopy po množstve guliek na niektorých starších budovách. V centre tak nájde len zopár chrámov, ktoré však nevytvárajú nejakú konzistentnejšiu oblasť.

Ťažké časy povojnového rozdelenia mesta Berlínsky múrom, pripomínajú jednak jeho zvyšky, ale aj výrazne odlišná architektúra. Nájdete tu monumentálnu výstavbu v podobe Frankfurter Tor, či bulváru Karl-Marx Alee, pripomínajúcu megalomanskú výstavbu v iných post-sovietskych krajinách. Takisto v centre stoja klasické paneláky a na druhej strane moderná výstavba typu súčasných presklených, kancelárskych budov.

V iných častiach mesta sú zase ulice pomerne dekadentne pôsobiace. Sú v nich budovy masívne pokreslené graffitmi, do výšky, do ktorej dočiahne človek bežného vzrastu. Pripomínajú umeleckú scénu v Berlíne.

Známky 2. svetovej vojny na berlínskych budovách dodnes pripomínajú ťažké časy.Známky 2. svetovej vojny na berlínskych budovách dodnes pripomínajú ťažké časy.

Budova berlínskej radnice tzv. Rotes Rathaus.Budova berlínskej radnice tzv. Rotes Rathaus.

Kaviarne a nočné podniky

Veľmi rozšírená je tunajšia sieť kaviarní. Pripomínajú nové kaviarne na Slovensku hipsterského typu. Káva v nich je dobrá a ponúkajú často i občerstvenie. Je ich toľko, že predĺžený víkend, by sa tu dal stráviť čisto ich objavovaním. K tomu je tu k dispozícii i množstvo nočných klubov najrôznejšieho typu.

Multikulturalizmus a dorozumievací jazyk

V Berlíne narazíte na pestrú zmes obyvateľstva, pričom sa tu miesia najrôznejšie jazyky sveta. Nemčina je Slovákom relatívne blízka, no angličtinou sa dorozumiete všade. Mali sme skúsenosť, že ak sme niečo potrebovali, ochotne nám v meste poradili. Na turistov, sú tu zjavne zvyknutí a v podstate väčšinou vás hneď oslovia anglicky.

Jedlo

V súvislosti s multikulturalizmom si tu môžete dopriať i mnoho druhov kuchyne. Od kebabu, cez indiu, sushi, vietnamské jedlo až po berlínsku klasiku v podobe tzv. currywurst, čo je biela klobása s kečupom a kari korením, podávaná s hranolkami. Pouličné občerstvenie je doslova na každom rohu.

Currywurst - jednotka berlínskeho pouličného občerstvenia.Currywurst - jednotka berlínskeho pouličného občerstvenia.

Múzeá

V Berlíne si prídu na svoje fanúšikovia múzeí a knižníc. Je ich tu mnoho a sú koncentrované predovšetkým v lokalite Museuminsel. Tamojšie zbierky nemáte šancu podrobne prejsť počas bežného pobytu. Dajú sa tam tráviť hodiny a exponáty, ktoré sme mali možnosť vidieť stáli za to. Sú tu i múzeá, venujúce sa pohnutému osudu židovskej komunity, ako aj obdobiu socialistických čias. Tieto inštitúcie ponúkajú i rôzne akcie pre verejnosť, pričom môžu byť aj bezplatné.

Populárne múzeum Pergamon aktuálne v rekonštrukcii. Nachádza sa v časti Berlína s názvom Museuminsel.Populárne múzeum Pergamon aktuálne v rekonštrukcii. Nachádza sa v časti Berlína s názvom Museuminsel.

Verejná doprava

Verejná doprava v Berlíne je na veľmi dobrej úrovni. Oplatí sa kúpiť 24-hodinový, alebo viacdňový lístok na všetku dopravu. Budete sa tak môcť prakticky prepravovať metrom, rýchlovlakmi, električkami i autobusmi. Spoje neboli preplnené, čo nás celkom prekvapilo. Chodili tiež načas.

Hojne využívaná je v Berlíne cyklodoprava. Bicyklom sa môžete po širokej sieti cyklotrás prepravovať celkom svižne, čo miestni dosť aktívne využívajú. Zjavne jazdia celoročne. Cyklotrasy navyše vyzerali bezpečne, často vedené mimo cesty pre autá.

Pohľad od Brendenburskej brány smerom k Siegessäule na konci bulváru Straße des 17. Juni.Pohľad od Brendenburskej brány smerom k Siegessäule na konci bulváru Straße des 17. Juni.

Ceny

Ceny v Berlíne sa nám zdali normálne, v prípade, že ste zvyknutí na ceny napríklad v takej Bratislave. Kaviarne, občerstvenie, potraviny, alebo verejná doprava nám neprišli nejako extra predražené. Turista, ktorý potrebuje základné veci, tu dokáže vyjsť z mála. Rovnako to platilo pri ubytovaní.

Zaujímavosti Berlína

Alexanderplatz

Alexanderplatz - spoluvytvára živé centrum Berlína.Alexanderplatz - spoluvytvára živé centrum Berlína.

Weltzeituhr - svetové hodiny známe aj ako Urania.Weltzeituhr - svetové hodiny známe aj ako Urania.

Alexanderplatz je jednou z centrálnych lokalít Berlína. Veľmi dobre dokumentuje jednotlivé doby, ktoré sa v mest stretávajú. Na tomto celkom rozľahlom námestí nájdete objekty ako stará radnica – Rotes Rathaus, kostol – St. Marienkirche, fontána - Neptunbrunnen v susedstve monumentálnej stavby ako je budova berlínskej televiznej veže, panelákov, alebo neďalekého Marx-Engels Forum so súsoším Marxa a Engelsa. K hlavným atraktivitám námestia patria hodiny Weltzeituhr, ktoré zobrazujú jednotlivé časové pásma.

Berlínsky dóm

Berlínsky dóm patrí k najvýznamnejším historickým stavbám Berlína.Berlínsky dóm patrí k najvýznamnejším historickým stavbám Berlína.

Berlínsky dóm je majestátne pôsobiaci evanjelický chrám z konca 19. storočia. Nachádza sa na brehu rieky Spree. Vstup doň je spoplatnený. Ak ste v centre mesta, je veľká pravdepodobnosť, že ho uvidíte. Oplatí sa k nemu zájsť a obzrieť si ho aspoň zvonka. Pri dóme sa nachádza viacero múzeí.

Budova Ríšskeho snemu tzv. Reichstagsgebäude

Budova Ríšskeho snemu patrí k najznámejším budovám Berlína i Nemecka celkovo. Z presklenej kopule na jej streche je výborný výhľad na mesto.Budova Ríšskeho snemu patrí k najznámejším budovám Berlína i Nemecka celkovo. Z presklenej kopule na jej streche je výborný výhľad na mesto.

Budova nechválne známa vypálením počas nástupu nacistov k moci, patrí k najznámejším v Berlíne i celom Nemecku. Je sídlom nemeckého parlamentu. Počas vojny bola budova zbombardovaná a poškodená bojmi, pričom sú tieto udalosti na objekte snemu dodnes badateľné. Budova bola vybavená obrovskou presklenou kopulou, do ktorej môžete vystúpiť. Sú z nej výborné výhľady na Berlín.

Brandenburská brána – Brandenburger Tor

Brandenburská brána - symbol Berlína i Nemecka.Brandenburská brána - symbol Berlína i Nemecka.

Symbol Berlína, Nemecka a klasika medzi pamiatkami Európy. Výrazný portál so stĺporadím je dekorovaný štvorzáprahom tzv. kvadrigou s bohyňou víťazstva, ktorá je umiestnená na vrchu brány a symbolicky vchádza do mesta.

Stavba je vybudovaná z pieskovca v klasicistickom štýle. Možno na nej obdivovať antické výjavy. Brandenburská brána je vysoká 26 metrov a patrí k najväčším lákadlám pre turistov. Zaujímavo prepája dve významné ulice Unter den Linden a Straße des 17. Juni.

Berlínska televízna veža - Fernsehturm

Pohľad na berlínsku televíznu vežu a klasický panelák, ktorý dobre demonštruje kombináciu rôznych architektonických štýlov v meste.Pohľad na berlínsku televíznu vežu a klasický panelák, ktorý dobre demonštruje kombináciu rôznych architektonických štýlov v meste.

Absolútna dominanta Berlína, podľa ktorej sa v meste môžete veľmi dobre orientovať. Vidno ju z viacerých častí mesta. Postavená bola v rokoch 1965-1969 v bývalej východonemeckej časti mesta. S výškou 368 dominuje šíremu okoliu a výškou dosahuje európske rekordy. Lákadlom môže byť pozrieť sa z jej vyhliadkovej časti na celý Berlín a okolie až do vzdialenosti vyše 40 km. Nie je to však najlacnejšia záležitosť.

Súčasťou vyhliadkovej časti je i reštaurácia, ktorá sa otáča okolo svojej osi. Stavba má v spodnej časti zaujímavú betónovú základňu, ktorá nám pripomínala obrieho kraba. Z určitých pohľadov dojem z pekných línií televíznej veže kazí prítomnosť nie príliš okulahodiaceho paneláku.

Pamätník zavraždeným židom Európy - Denkmal für die ermordeten Juden Europas

Exteriérový Pamätník zavraždeným Židom Európy.Exteriérový Pamätník zavraždeným Židom Európy.

Pomerne zaujímavé a rozsiahle dielo, ktoré možno nájsť neďaleko Brandenburskej brány. No voľnom priestranstve sa rozkladajú desiatky betónových hranolov rôznej výšky, ktoré vytvárajú akési bludisko. V návštevníkoch evokujú čosi ako masový hrob, prípadne šikmú plochu. Možno sa v ňom voľne poprechádzať. Autorom je veľmi známy architekt Peter Eisenman.

Ostrov múzeí – Museumsinsel

Muesuminsel - časť Berlína s množstvom múzeí v noci.Muesuminsel - časť Berlína s množstvom múzeí v noci.

Oblasť piatich svetovo významných múzeí v severnej časti ostrova na rieke Spree. Je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho deditctva UNESCO. Môžete tu stráviť dlhé hodiny ba až dni skúmaním veľmi bohatých zbierok prezentujúcich, prehistorické obdobie, starovek, ale aj antické umenie.

Medzi najznámejšie múzeá tu patrí Pergamon s Ištarinou bránou a Pergamonský oltár. V čase našej návštevy však bolo toto múzeum zatvorené z dôvodu stavebných prác. Počas našej návštevy sme mali možnosť zhliadnuť zbierky z obdobia starovekého Egypta v Novom múzeu, ktoré malo niekoľko poschodí. K jeho najväčším lákadlám patrí busta Nefertiti, či tzv. Berlínsky zlatý klobúk.

V Berlíne sa oplatí prezrieť i Technické múzeum, alebo Nemecké múzeum špionáže, či Múzeum Stasi.

Molecule Man

Socha nachádzajúca sa na rieke Spree. Je jednou zo súboru hliníkových sôch, ktorých autorom je Jonathan Borofsky. Perforované sochy mužov prezentujú pohľad na človeka ako súbor množstva molekúl, ktoré spolu vytvárajú ľudskú existenciu.

Berlínsky múr – Eastside gallery

Jedno z najpopulárnejších diel v tzv. Eastiside gallery, ktorá vznikla na zvyškoch Berlínskeho múra.Jedno z najpopulárnejších diel v tzv. Eastiside gallery, ktorá vznikla na zvyškoch Berlínskeho múra.

Maľba slovenského autora Andreja Smoláka na Berlínskom múre.Maľba slovenského autora Andreja Smoláka na Berlínskom múre.

Pri rieke Spree sa nachádzajú zvyšky betónového torza niekdajšieho Berlínskeho múra – symbolu tragického, dlhoročného rozdelenia Berlína i západného a východného sveta v časoch Železnej opony.

Eastide gallery je exteriérová, bezplatne prístupná galéria v podobe malieb na zvyškoch múru. Zastúpenie tu majú umelci z viacerých krajín vrátane Slovenska. Autorom slovenskej maľby je Andrej Smolák, ktorý osobne zažil atmosféru pádu Berlínskeho múra.

Štvrť Kreuzberg

Alternatívna štvrť Berlína s názvom Kreuzberg patrí k celosvetovo najoriginálnejším mestským častiam.Alternatívna štvrť Berlína s názvom Kreuzberg patrí k celosvetovo najoriginálnejším mestským častiam.

Počas nášho pobytu v Berlíne sme boli ubytovaní v dosť originálnej, alternatívnej štvrti Kreuzberg, spoznanie ktorej odporúčame, ak by ste chceli zažiť menšie dobrodružstvo. V noci pomerne pochmúrna štvrť s relatívne nízkou, graffitmi takmer kompletne posprejovanou zástavbou je ideálnym domovom pre umelcov, študentov, bohémov, ale aj dílerov drog, kaviarnikov a hipsterov.
Ako zhodnotila známa, ktorá tu žije dlhšiu dobu: ,,Ak si v Kreuzbergu vyjdete na nákup trebárs v pyžame, nikto sa vám nebude čudovať.“

Nájdete tu množstvo originálnych podnikov a tiež ľudské trosky priamo v prítmí ulíc. K občianskej vybavenosti tu patria napríklad i secondhandy, a blšie trhy. K najzaujímavejším architektonickým zaujímavostiam patria bývalé továrne, neskôr squaty a v súčasnosti šikovne prebudované lofty. K obľúbeným miestam patrí Görlitzer Park, či tržnica Markthalle Neun, ktorá akoby z oka vypadla bratislavskej Starej tržnici.

Víťazný stĺp - Siegessäule

Stavba z roku 1873 má pripomínať vojny za zjednotenie rozdrobeného Nemecka. Vrch stĺpa dekoruje tzv. socha Víťazstva. Má výšku úctyhodných 8,3 m a doďaleka žiary jasným, zlatým leskom. Na jej podstavci je k dispozícii vyhliadková plošina.

V súčasnosti vytvára, podobne ako Víťazný oblúk a Place de la Concorde, akúsi optickú spojnicu s Brandenburskou bránou. Fyzicky tieto dva berlínske monumenty spája bulvár s názvom Straße des 17. Juni, čo je na pohľad pomerne pôsobivé.

Sovietsky vojnový pamätník v parku Treptow

Skutočne monumentálny pamätník v Berlíne. Autorom je Yakov Belopolsky. Pripomína časť z 80000 vojakov, ktorí padli v bitke o Berlín počas 2. svetovej vojny.

Nákupné centrum Eastside

East Side Mall - bežná nákupné centrum v Berlíne pri stanici Warschauer Strasse.East Side Mall - bežná nákupné centrum v Berlíne pri stanici Warschauer Strasse.

Bežné nákupné centrum, kde môžete nakúpiť potraviny ale aj tovar všetkého druhu. Nachádza sa pri frekventovanej prestupnej stanici Warschauer Straße.

Rieka Spree (Spréva)

Pohľad na rieku Spree a Berlínsky dóm v pozadí.Pohľad na rieku Spree a Berlínsky dóm v pozadí.

Berlín je mestom na rieke Spree. Veľmi príjemne dotvára jeho kolorit a návštevníkom ponúka prechádzku, alebo behanie, či bicyklovanie po jej brehoch. Pohľady na rieku si môžete dopriať z viacerých mostov. Jej brehy sú spútané a zregulované podobne ako brehy rieky Seina v Paríži. V Berlíne sa po jej vodách môže plaviť loďou, alebo si požičať kanojku.

Karl-Marx Alee

Jedna z mohutných obytných veží tvoriacia tzv. Frankfurter Tor v Berlíne na obrovskom bulvári Karl - Marx Allee. Megalomanská ulica dodnes budí silné dojmy.Jedna z mohutných obytných veží tvoriacia tzv. Frankfurter Tor v Berlíne na obrovskom bulvári Karl - Marx Allee. Megalomanská ulica dodnes budí silné dojmy.

Ulica s megalomanskou výstavbou v štýle socialistických projektov, ktorú musíte vidieť. My sme sa na ňu dostali celkom náhodou, počas návštevy kaviarne v tejto často Berlína. Ide o obrovitý bulvár, na ktorom si viete predstaviť realizáciu vojenských prehliadok. Vstupy naň korunujú obrovské vežovité stavby. Na jednej strane sú známe pod názvom Frankfurter Tor.

Strany ulice sú lemované panelákmi podobného štýlu. Sú pokryté originálnou keramikou. K zaujímavostiam patrí fakt, že pôvodne sa nazývala Stalinova alej. Ulica je 90 m široká a má dĺžku 2,3 km.

Po 2. svetovej vojne jej výstavba patrila medzi najdôležitejšie stavebné projekty vo východnom Nemecku. Architekti Henselmann, Hartmann, Hopp, Leucht, Paulick a Souradny mali za úlohu naprojektovať mestskú časť s bytmi pre robotníkov, súčasťou ktorej mali byť aj kaviarne, obchody, reštaurácie, hotel a kino. Skutočným megaprojektom bolo práve tamojšie kino International.

Výstabu sprevádzalo veľké povstanie robotníkov v roku 1953, ktoré vyústilo až do celoštátneho povstania. Napokon bolo potlačené sovietskymi vojskami a nová štvrť bola dobudovaná. Na tejto ulici nájdete i bustu Karla Marxa.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie - bývalá hranica medzi sovietskym a americkým sektorom v Berlíne.Checkpoint Charlie - bývalá hranica medzi sovietskym a americkým sektorom v Berlíne.

Miesto s vyššou koncentráciou turistov, ktorí sa tu radi fotia. Predstavuje pripomienku reálneho hraničného priechodu počas rozdelenia mesta po vojne. Nachádzal sa na križovatke Friedrichstraße a Kochstraße. V súčasnosti tu nájdeme hraničiarsku kontrolnú stanicu s americkou vlajkou a vrecami s pieskom, ktoré v minulosti slúžili ako ochrana vojenskej stráže. Priechod bol neskôr zrušený a v roku 2000 znovu obnovený ako turistická atrakcia.

Nová synagóga

Nová synagóga patrí k architektonicky najzaujímavejším budovám v Berlíne.Nová synagóga patrí k architektonicky najzaujímavejším budovám v Berlíne.

Jedna z vzhľadovo najzaujímavejších historických budov Berlína. Postavená bola koncom 19. storočia na ulici Oranienburger Straße. Dominuje jej výrazne orientálny, maurský štýl. Počas 2. svetovej vojny bola podpálená i bombardovaná, no napokon sa ju podarilo obnoviť. V súčasnosti slúži židovskej obci. Má kapacitu až 3000 osôb.

Budova poštového úradu – Postfuhramt

Budova poštového úradu patrí k najpozoruhodnejším stavbám, ktoré sme v Berlíne videli.Budova poštového úradu patrí k najpozoruhodnejším stavbám, ktoré sme v Berlíne videli.

Zaujímavý objekt pre tých, ktorý v mestách radi skúmajú architektúru. Budova nás zaujala vzhľadom, hoci v súčasnosti už neplní pôvodnú funkciu. Nájdete ju na ulici Oranienburger Straße v blízkosti Novej synagógy. Budova pošty bola postavená v roku 1881 a v súčasnosti je na zozname chránených stavieb.

Clärchen's Ballhaus

Clärchen's Ballhaus jedna z mála tančiarní v Berlíne, ktorá prežila do súčasnosti.Clärchen's Ballhaus jedna z mála tančiarní v Berlíne, ktorá prežila do súčasnosti.

Jedna z posledných starých berlínskych tančiarní. Otvorená bola v roku 1913 a patrila medzi 900 vtedajších tančiarní, ktoré boli obľúbeným miestom stretávania Berlínčanov. Nachádza sa na ulici Auguststraße v centre Berlína. Slúži ako salón a reštaurácia. Natáčali sa v nej filmy ako napríklad Nehanební bastardi.

Židovský cintorín na ulici Grosse Hamburger Straße

Židovský cintorín na ulici Grosse Hamburger Straße bol zničený počas 2. svetovej vojny.Židovský cintorín na ulici Grosse Hamburger Straße bol zničený počas 2. svetovej vojny.

Miesto najstaršieho židovského cintorína v Berlíne. Bol založený v roku 1672 a zničený v roku 1943. V súčasnosti sa tu nachádza prázdne priestranstvo so stromami a pamätníkom. Pochovaných tu bolo približne 10.000 Židov a mnoho civilných a vojenských obetí z obdobia 2. svetovej vojny.

Ampelmann

Ampelmann - jeden z hlavných symbolov Berlína.Ampelmann - jeden z hlavných symbolov Berlína.

Populárna postavička – panáčik na berlínskych semaforoch. Pôsobí veselým dojmom a spríjemní vám čakanie na prechodoch. Nečudo, že sa stal akýmsi dopravným maskotom Berlína. V meste uvidíte viacero obchodov, ktoré predávajú rôzne suveníry s jeho podobou.