Všetky oblasti Francúzska majú čo ponúknuť svojim návštevníkom a dovolenky-chtivým turistom. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská. Počas celého roka si tu určite príde každý na to svoje, stačí si len zvoliť tu pravú destináciu.
Alsasko
Hlavným mestom Alsaska je Štrasburg, sídlo Európskeho parlamentu aj Rady Európy. Dominuje mu pieskovcová katedrála Notre Dame s nádhernými okennými mozaikami, očarí vás však aj šarm starej časti mesta s množstvom malých kaviarní, kanálmi rieky Ill a klasickou architektúrou. Južne od katedrály sa nachádza niekoľko múzeí, najznámejším je Múzeum moderného umenia (nájdete tu maľby Goyu, El Greca i Rubensa) v biskupskom paláci z 18. storočia.
Dobrým spôsobom, ako objavovať krásy Alsaska, je vybrať sa po známej 160-kilometrovej trase Route des Vins, ktorá vedie z Marlenheimu (západne od Štrasburgu) do Thann. Leží tu napríklad mesto múzeí Mulhouse, kde sú fascinujúce Múzeum automobilov, Múzeum železníc, ale aj múzeum potlače tkanín a Múzeum tapiet. Najznámejšou zastávkou na Route des Vins je mesto Colmar, hlavné mesto vinárskeho priemyslu v oblasti, ktoré očarí klenutými mostami cez rieku Lauch a zrekonštruovanými drevenými domami s pestrofarebnými strechami.
Ďalšou možnosťou je vybrať sa po Románskej ceste, na ktorej leží viac než 100 architektonických a umeleckých zaujímavostí; najznámejšie sú kostoly Wissembourg a Rosheim a útulok Saints Pierre-et-Paul. Prírodné krásy môžete zasa obdivovať na "Route des Cretes", ktorá vás prevedie nádherným pohorím Vosges.
Aquitaine
Hlavným strediskom kraju viníc, luxusných letovísk, kúpeľov a rybárskych prístavov je Bordeaux, štvrté najväčšie mesto v krajine. V oblasti na úplnom juhovýchode Francúzska nájdete 240 kilometrov nádherných bielych pieskových pláží a v ich blízkosti množstvo známych letovísk ako napríklad Royan, Arcachon a Hossegor.
História regiónu siaha až do najstarších čias – v jaskyniach v blízkosti Les Eyzies, Meyral a Villars boli objavené stopy ľudskej činnosti staré 20-tisíc rokov. Oblasť s mnohými galskými usadlosťami bola neskôr dobitá Rimanmi, dlhý čas bola aj v rukách Angličanov.
Hlavné mesto Bordeaux, „akoby zmiešané Versailles s Antverpami“ (Victor Hugo), je jedným z najlepších príkladov klasického európskeho mesta vystavaného v 18. storočí: slnečné ulice s klasickými architektonickými líniami, prekrásne záhrady a najväčšie námestie v Európe... Na počiatku rozkvetu mesta bola skutočnosť, že sa stalo jedným z najväčších dodávateľov vín do Anglicka a aj dnes je to jedno z najlepších miest na ochutnávanie vín na svete – najlepšie urobíte, ak sa vyberiete priamo do viníc na vidiek.
Vybrať sa môžete aj do mesta Dax, kde sú preslávené kúpele a bohato vyzdobená katedrála.
Auvergne
História Auvergne , oblasti „zámkov medzi vulkánmi“, siaha do 13. storočia. Samotné hlavné mesto leží na svätom vrchu, kde kedysi stál rímsky chrám boha Merkúra. Dnes môžete z tohto miesta pozorovať 30 kilometrov dlhý pás šesťdesiatich vyhasnutých vulkánov. V blízkosti môžete navštíviť zámok Parentignat - „Verseilles oblasti Auvergne“ - s kolekciou vzácnych starožitností, malieb a gobelínov.
Bretónsko
Bretónsko je najzápadnejším kútom Francúzska a Bretónci sú so svojim keltským pôvodom bližšie ku Škótom či Írom, než k Francúzom. Dlhé storočia nemohli Bretónci vo Francúzsku hovoriť svojim pôvodným jazykom, v súčasnosti je však bretónčina opäť na vzostupe a nedávno vznikla aj prvá televízia vysielajúca v bretónskom jazyku.
Bretónsko má ku Škótsku či Írsku blízko nielen kultúrne – podnebie je tu drsné, s častými dažďami, hlavným tradičným spôsobom obživy je rybárstvo, ľudia sú tu hrdí, pritom veľmi prívetiví a pohostinní.
Turistov do Bretónska lákajú jedinečné festivaly so skvelou bretónskou hudbou a atmosférou (napr. júlový Cornouaille Festival v Quimper, augustový Interceltic Festival v Lorient či Stredoveký festival v Dinan v septembri), ale najmä stovky kilometrov fascinujúceho pobrežia s množstvom dramaticky pôsobiacich útesov a zálivov.
Ďalším lákadlom sú megalitické útvary z čias najstaršieho osídlenia na tomto území (spomeňte si na Asterixa a Obelixa - pochádzajú práve z Bretónska) – v blízkosti Carnacu sa k nebu týčia tisícky kameňov postavených približne pred 6000 rokmi v páse dlhom niekoľko kilometrov. Ide pravdepodobne o zvyšky kultových pamiatok ľudu z doby kamennej, ktorý pestoval kult slnka a mesiaca.
Jedným z najkrajších miest v Bretónsku a vo Francúzsku vôbec je mys Cap Fréhel na Smaragdovom pobreží. Tvoria ho strmé skalnaté útesy z červeného, šedého a čierneho pieskovca, ktoré sa zdvíhajú do závratnej výšky priamo z mora. Okolie mysu spolu s priľahlými neobývanými ostrovmi tvoria prírodnú rezerváciu.
Žiaden návštevník Bretónska neobíde ani mesto s opevnením St. Malo, ktoré vzniklo v 13. storočí a dnes je i známym strediskom jachtingu. Najväčšími mestami v Bretónsku sú Brest a Rennes.
Burgundsko
Mesto Dijon je hlavným mestom regiónu, ktorý je známy najmä ako významné centrum vinárstva. Nikde inde nebudete mať lepšiu príležitosť ochutnať také množstvo značiek vín svetovej úrovne.
Z architektúry zaujmú v Burgundsku katedrály v Sens, Auxerre a Autune, historické opátstva v mestách Cluny, Tournus či Vazelay či zámky v okolí Sully, Tanlay a Bussy-Rabutina. Najmä katedrála St. Etienne v Sens je hodná pozornosť – patrí medzi najzaujímavejšie gotické stavby vo Francúzsku.
Okrem tradičných spôsobov prepravy sa môžete po kraji vybrať aj loďou – po vodných cestách tu premávajú luxusné turistické lode, sú tu aj možnosti prenájmu menších plavidiel.
Champagne
Áno – práve odtiaľto pochádza pravé Šampanské, jeho popíjanie však zďaleka nie je jedinou zaujímavou aktivitou, ktorú môžete v Champagne podniknúť.
V Reims (Remeši), hlavnom meste oblasti, nájdete preslávenú katedrálu Notre Dame, kde bolo korunovaných 25 francúzskych kráľov. Rovnako ako ďalšia atrakcia v Reims – nádherná Bazilika St. Remi postavená v 11. a 12. storočí – je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. O pár ulíc ďalej je ďalšie významné historické miesto z o niečo mladšej doby – v „Salle de Reddition“, v triede miestnej školy, podpísali v máji 1945 kapituláciu nemecké vojská.
V meste La Ferte-sous-Jouarre môžete navštíviť starodávne hrobky, jedny z najstarších vo Francúzsku, a benediktínske opátstvo zo 7. storočia.
Významným centrom vinárstva je okrem Reims aj Epernay, ktoré leží len 25 kilometrov južne od hlavného mesta oblasti. Príjemnú atmosféru má mesto Troyes s polodrevenými domami v štvrti St. Jean zo 16. storočia a katedrálou Sv. Petra a Pavla.
Franche-Comté
Centrom regiónu je malé mesto Besancom, ktoré založili už Rimania v prvom storočí nášho letopočtu. Staré mesto dnes zaujme takmer nedotknutými ukážkami architektúry 17. a 18. storočia. Besancom sa môže pochváliť aj najstarším múzeom vo Francúzsku – Beaux Arts bolo otvorené už v roku 1694 a dnes tu nájdete zbierku vykopávok i maľby impresionistov a post-impresionistov.
V meste je aj Múzeum francúzskeho odporu a Múzeum ľudovej kultúry. A keď už hovoríme o múzeách – v Sochaux nájdete pozoruhodné múzeum automobilky Peugeot, v Fougerolle Múzeum destilérií a v Arc-et-Sanans expozíciu v bývalých Kráľovských solivaroch zapísanú do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva.
Významné pamiatky nájdete v meste Doubs, ktoré bolo kedysi centrom oblasti: dominuje mu kamenná zvonica pri katedrále Notre Dame. Blízko hraníc s Alsaskom leží Belfort hojne navštevovaný kvôli pozoruhodnej citadele na vrchu kopca.
Ile-de-France
Oblasť nazvaná Ile-de-France, čiže Francúzsky ostrov, tvorí historické jadro francúzskeho štátu. Na jeho území vzniklo prvé kráľovstvo a hlavné mesto krajiny. Králi a šľachta postavili na Francúzskom ostrove množstvo zámkov. Tie sú najväčšou turistickou atrakciou kraja. Hlavnú prírodnú turistickú základňu rovinatého okruhu Ile-de-France vzdialeného približne 100 km od Paríža tvoria jeho ohraničujúce rieky Seina, Marna a Oise a rozsiahle lesy. S množstvom ďalších, zaujímavosťami lákajúcich miest sú tak Paríž a Ile-de-France pred Provensálskom a Bretónskom najnavštevovanejšími oblasťami Francúzska.
Nie je preto žiadnou vzácnosťou, že aj v malých mestečkách a dedinách kraja sú turistom k dispozícii kvalitné reštaurácie a ubytovacie zariadenia vrátane súkromných domov. Tie spravuje vládou dotovaná agentúra Gites de France.
Languedoc-Roussillon
Centrom celého regiónu, v ktorom sa majestátne Pyreneje dotýkajú Stredozemného mora, je mesto Montpellier. Dynamické univerzitné mesto je typické originálnymi balkónmi z tepanej ocele, jeho pýchou sú aj botanické záhrady a verejné fontány z 17. a 18. storočia. Nájdete tu aj šesť múzeí a nádhernú gotickú katedrálu St-Pierre.
Centrom Roussillonu, druhej z dvoch častí provincie, je zasa mesto Perpignan. V tejto oblasti je zjavný silný vplyv susedného Katalánska a zúčastniť sa tu môžete dokonca aj na býčích zápasoch (mestečko – či skôr dedina - Collioure). V prvej polovici šesťdesiatych rokov vláda výrazne investovala do úpravy takmer dvoch stoviek kilometrov pláží s cieľom vytvoriť „Novú Riviéru“ a tak si tu dnes môžete dosýta vychutnať čaro prímorskej dovolenky. Nachádza sa tu niekoľko rozľahlých rekreačných stredísk, kde nájdete skutočne všetko, čo by ste mohli na dobrý oddych potrebovať. Na svoje si tu dokonca prídu napríklad aj milovníci vína – v oblasti Languedoc sa dorába až tretina všetkých francúzskych stolových vín.
Limousin
Región Limousin poteší najmä milovníkov nedotknutej prírody. Západné svahy Centrálneho masívu sú tu rovnako ako v Auvergne posiate množstvom malých kostolov, opátstiev či pevností. Vďaka množstvu pastvín je to aj región chovateľov a šľachtiteľov koní. Obľúbené sú však aj vodné športy, splavovanie riek či windsurfing na početných riekach a jazerách. Región je aj rajom rybárov.
Lorraine
Oblasť na križovatke kultúr má dve významné centrá: bývalú galskú baštu Metz a elegantné Nancy. V centre Nancy (chránené Unesco) nájdete majestátne námestie Stanislas, ktoré rozdeľuje mesto na staršiu a novšiu časť – v tej staršej vás určite zaujme palác Ducal z 13. storočia a starý kostol pri kláštore Condeliers; v krypte tu ležia všetci bývalí vojvodovia Lorraine.
Univerzitné mestečko Metz leží asi 50 kilometrov severne od Nancy a návštevníkov zaujme nevšednými kostolmi, múzeami, rozľahlými záhradami – a typickým slivkovým vínom, ktoré sa podáva vo všetkých kaviarňach. Katedrála St. Etienne je známa mozaikovou sklenenou výzdobou, najstaršie časti pochádzajú z 13. storočia, najnovšie z dvadsiateho.
Múzeum La Cour d'Or sa môže pochváliť najzaujímavejšou galsko-románskou zbierkou vo Francúzsku.
Práve v oblasti Lorraine sa asi 65 kilometrov na západ od Metzu nachádza Verdun, miesto ťažkých bojov počas druhej svetovej vojny, kde dnes nájdete pozostatky bojových pevností a pamätníky.
Nord Pas De Calais
Región Nord Pas de Calais leží na hraniciach s Belgickom a sú tu tiež hlavné križovatky pri ceste do Británie (železnicou či loďou). Nájdete tu príjemnú krajinu s rozľahlými lúkami, hlbokými lesmi a veternými mlynmi, ale aj impozantné útesy a pieskové pláže. Zaujímavým zážitkom je výlet loďou po sieti riečok a umelých kanálov. Najpopulárnejšími športmi sú tu golf, jazda na koni a jazda na horských bicykloch.
Normandia
Normandia je krajinou histórie – aby sme boli presní, treba povedať, že najmä histórie vojenstva. O oblasť blízko britských ostrovov sa bojovalo v najstarších časoch, neskôr v časoch Johanky z Arku a tu sa začala aj invázia spojeneckých vojsk počas druhej svetovej vojny.
V Rouen, jednom z dvoch centier regiónu (druhým je Caen) si môžete prezrieť námestie, kde bola v roku 1431 upálená Johanka z Arku. Samozrejme to však nie je jediná atrakcia mesta rozdeleného – rovnako ako Paríž - riekou Seina. Určite vás zaujme aj jedna z najvznešenejších francúzskych katedrál či renesančná mestská veža a živé centrum s príjemnou atmosférou.
V Rouen, ale najmä v meste Giverny, nájdete aj viacero miest, ktoré zvečnil maliar Claude Monet – v Giverny si môžete prezrieť múzeum v jeho bývalom vidieckom dome i slávnu záhradu s vodnými ľaliami.
Zrejme najpozoruhodnejším miestom v Normandii je však Mont Saint-Michel, mestečko s opátstvom z 14. storočia postavené na ostrovčeku v mori vzdialenom dva kilometre od pobrežia. S pevninou ostrov spája umele vytvorený násyp s cestou, ktorý nikdy nezaleje voda. Pri odlive voda klesá až o štrnásť metrov (ostrov sa vtedy ocitne uprostred piesčiny) a návštevníci môžu pozorovať, ako more priamo pred ich očami rýchlo ustupuje či naopak zalieva okolie ostrova.
Mont Saint-Michel je jednou z najväčších architektonických krás sveta a po Eiffelovej veži a Louvre tretia najnavštevovanejšia turistická atrakcia vo Francúzsku.
Picardie
Región Picardie bol miestom vzniku prvého francúzskeho štátu a tu sa zrodila aj gotická architektúra – najväčšiu tunajšiu katedrálu nájdete v Amiens. Ak chcete spoznať tradičnú francúzsku dedinu, zamierte do Senlis. Celý región je bohatý na pozostatky minulosti – miesta s nálezmi z prehistorických dôb, pozostatky opevnení z galských čias, kláštory, kostoly a zámky i miesta bitiek z 2. svetovej vojny.
Provensálsko (Provence)
Hlavným mestom Provensálska je významný prístav Marseille. Zrejme najznámejším historickým centrom oblasti je Avignon. Slnečné mesto s romantickou atmosférou obkolesuje 13 kilometrov hradieb zo 14. storočia, veľkými atrakciami sú aj Pápežský palác a záhrady v Rocher des Doms či slávny most St. Bézénet.
Blízko Avignonou v Orange môžete vidieť Víťazný oblúk postavený na počesť Júliusa Cézara a obrovské, vynikajúco zachované divadlo z dôb cisára Augustusa. Zaujímavým zážitkom je aj návšteva miest Aix-en-Province a Nimes. Symbolom Provensálska je vrch Mont Ventoux, na jeho úpätí nájdete jeden z najsilnejších vodných prameňov na svete – Fontaine de Vaucluse.
Rhone-Alps
Hlavným strediskom tohto rozsiahleho alpského regiónu rozprestierajúceho sa na brehoch rieky Rhône je Lyon, kedysi centrum Galskej ríše, dnes druhá najväčšia mestská aglomerácia vo Francúzsku. V Lyone nájdete množstvo zaujímavých kultúrno-historických pamiatok. Je to mesto múzeí - nachádza sa ich tu až 23. Lyon je tiež známym centrom gastronómie.
Ak sa z Lyonu vydáte 40 kilometrov na severovýchod, dorazíte do Pérouges, nádherného stredovekého mesta s množstvom umelcov a miest na nákupy darčekov. Pri ceste opačným smerom – na juh – sa po necelých tridsiatich kilometroch ocitnete v Vienne, meste známom rímskymi monumentmi a rannostredovekými kostolmi.
Asi 140 kilometrov od severovýchodne od Lyonu nájdete „Benátky Álp“ – mestečko Annecy so zámkom z 12. storočia, úzkymi uličkami a pokojnými vodnými kanálmi. Blízko neho je jazero Annecy, v okolí ktorého môžete obdivovať krásnu prírodu.
Pod najväčším európskym vrchom Mont Blanc leží známe lyžiarske stredisko Chamonix, ktoré je zároveň centrom tradičnej kultúry tohto regiónu.
V univerzitnom meste Grenoble nájdete kostol Sv. Laurenta a pod ním hrobku zo 6. storočia, návštevníci môžu obdivovať aj rannorenesančný Justičný palác, v blízkosti ktorého sa narodil známy spisovateľ Stendhal. V Grenobli je aj veľmi zaujímavé múzeum.
Región Rhone Alps môžete obdivovať aj z „Napoleonovej cesty“ (Route Napoléon) – z Grenoblu do Cannes na brehu mora (Provensálsko).
Riviera
Letoviská na Francúzskej riviére a Azúrovom pobreží (Cote d´Azur) patria k najvyhľadávanejším – a najdrahším – v Európe. Z jednej strane tiché Stredozemné more, z druhej strany majestátne Alpy, a vo všetkých letoviskách prvotriedny servis, noblesné promenády a príjemná klíma.
Okrem skvelých pláží a luxusných hotelov a obchodov tu však nájdete napríklad aj množstvo príjemných rybárskych mestečiek a prístavov (Antibes, Golfe-Juan, Juan-les-Pins, ...) Hlavným mestom regiónu je Nice, ani mená ďalších dôležitých letovísk vám však určite nie sú neznáme: Monaco, St. Tropez.
Stredné Pyreneje
Do tohto regiónu lákajú množstvo turistov najmä skalnaté Pyreneje a štýlové stredoveké dedinky - „bastidy“. Jednou z netradičných atrakcií je sieť vodných ciest, riek a umelých kanálov – najznámejšou vodnou cestou je Canal du Midi, sieť spojení s množstvo oválnych vzdúvadiel a kamenných mostov, po ktorej sa môžete preplaviť z Atlantického oceánu do Stredozemného mora. Táto atrakcia je zapísaná v UNESCO zozname svetového kultúrneho dedičstva.
Hlavné mesto regiónu Toulouse je francúzskym centrom leteckého priemyslu (sídli tu Airbus), turisti ho však poznajú najmä vďaka typickým budovám z ružových tehál a benediktínskemu opátstvu z 11. storočia s románskou Bazilikou Sv. Serinina.
Oplatí sa vám navštíviť aj mesto Albi, kde je pastvou pre oči rozsiahla katedrála St. Cecile či nádherný starý most cez rieku Tarn. V okolí mesta nájdete aj zaujímavé bastidy (dedinky) – zamierte do Puycelsi, Bruniuelu alebo Cordes, osady z 13. storočia s desiatkami zreštaurovaných sídiel fungujúcich ako hotely.
Zaujímavé je aj trhové mestečko Figeac, mesto Rocamadour a dedinka St. Cirq la Popie, ktorá v minulosti získala titul najkrajšej dediny vo Francúzsku. Západne od Toulouse nájdete domov štvrtého mušketiera D'Artagnana, usadlosť Auch, kde sa pred katedrálou Sv. Márie koná každú nedeľu doobeda známy trh.
Údolie Loire a Západná Loire
Pozdĺž najdlhšej francúzskej rieky Loire (má viac než tisíc kilometrov) sa rozprestiera nádherný nížinatý kraj s množstvom renesančných zámkov a klasických gotických katedrál, z ktorých na vás dýchne duch starého (a bohatého) Francúzska.
Cestu po Loire môžete začať 130 kilometrov od Paríža v meste Orleans; od Angličanov ho oslobodila v roku 1429 Johanka z Arku a jej pamätník dnes dominuje hlavnému námestiu.
Z Orleans sa vyberte po rieke na západ – po celý čas budete míňať množstvo pozoruhodných zámkov. Jedným z prvých na pravom brehu bude Blois, ktorého časti pochádzajú z 13. storočia, na ľavom brehu (kde leží väčšina zámkov) zasa monumentálny Chambord s viac než 30 kilometrami hradieb. V bývalom kráľovskom sídle, kde sa usporadúvali poľovačky, sa nachádza 440 izieb a samostatný komín na každý deň v roku...
Najnavštevovanejším zámkom v Údolí Loire je Chenonceau (blízko mesta Tours) plný vzácneho nábytku, ktorého dvojpodlažné galérie sa klenú nad riekou – a vy sa môžete plaviť priamo popod ne.
Ďalej v regióne Západná Loire si už budete môcť okrem histórie vychutnať aj tradičnú prímorskú dovolenku. Ešte vo vnútrozemí však nezabudnite navštíviť napríklad prastaré keltské mesto Vannes s katedrálou a obranným valom. Hlavným strediskom regiónu je prístav Nantes, kde môžu turisti obdivovať prekrásne záhrady aj masívnu pevnosť z 15. storočia. Najznámejším letoviskom oblasti je La Baule, ktoré leží asi 60 kilometrov severne od Nantes.
Pozoruhodnou atrakciou v blízkosti miest Saumur a Angers sú vápencové jaskyne – vznikli ťažbou vápenca potrebného na stavbu množstva zámkov popri Loire, dnes sa v jaskyniach usídlili reštaurácie, vínne pivnice, ale nájdete tu aj kaplnky či kolónie umelo pestovaných húb.
Jedným z najstarších a na architektúru najbohatších miest je Poitiers. Odrazovým mostíkom pre dobývanie Nového sveta bol kedysi La Rochelle s príjemným prístavom a arkádami lemovanými dlažobnými kockami, ktoré sem kedysi navozili lode z Kanady (používali ich ako záťaž). Majetnejší Slováci pri návšteve tohto regiónu určite neobídu Cognac („Koňak“), centrum výroby svetoznámeho koňaku – brandy.