Chorvátsko sa rozprestiera v juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej a západnej časti Balkánskeho polostrova. Patrí mu najväčšia časť dalmátskeho pobrežia Jadranského mora a dovedna približne 600 ostrovov. Chorvátskom sa tiahne pohorie Dináre, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi Dalmáciou a balkánskym vnútrozemím. Na severovýchode krajiny sa zvažuje do rozsiahlej úrodnej nížiny medzi riekami Sáva a Dráva. Chorvátske vnútrozemie vypĺňa krasová plošina s rozsiahlym jaskynným systémom, kaňomni a jazerami - najznámejšie sú Plitvické jazerá. Podnebie je na západe Chorvátska stredomorské a na východe mierne teplé.
Oficiálny názov Chorvátska je Chorvátska republika (Republika Hrvatska). Celková rozloha krajiny je 56 538 km². Chorvátsko hraničí so 6 krajinami. Leží na juhu Európy a rozprestiera sa od východných Álp na severozápade po Panónsku nížinu na východe. Strednú časť Chorvátska tvorí Dinárske pohorie s najvyšším vrcholom krajiny – Dinara (1831 m n.m.).
Juhozápadnú časť krajiny obmýva Jadranské more, kde sa koncentrujú turisti z celej Európy. Jadranské pobrežie Chorvátska má dĺžku až 5790 km a tvorí ho 1200 ostrovov a ostrovčekov. Celkovo je toto pobrežie veľmi členité. Takmer všetky pláže sú okruhliakové alebo skalnaté, piesočnaté pláže sú veľkou výnimkou. Najväčší ostrov Chorvátska je Krk.
Chorvátska republika je demokratický štát s ústavou z roku 1990. Štátnu vlajku tvoria tri vodorovné pruhy - červený, biely a modrý. V strede vlajky je umiestnený historický chorvátsky znak s 25 striedajúcimi sa červenými a bielymi poliami. Národnou hymnou je pieseň Lijepa naša domovinu (Krásna naša vlasť).
Chorvátsko má 4,5 milióna obyvateľov (k roku 2007), pričom 78 % populácie tvoria Chorváti. Veľká migrácia, ktorá začala už v 19. storočí spôsobila, že veľký počet Chorvátov žije mimo svojej vlasti. Viac ako polovica obyvateľstva žije v mestách. 77 % Chorvátov je rímsko-katolíckeho vyznania, významnými menšinovými náboženstvami v krajine je islam a pravoslávna cirkev.
Hlavným a zároveň najväčším mestom Chorvátska je Zagreb s približne 1 mil. obyvateľov. Mesto leží pod vrchom Medvedica. Je kultúrnym, ekonomickým a politickým centrom krajiny a prostredníctvom diaľnice aj dôležitým dopravným uzlom medzi Jadranským morom a strednou Európou.
Oficiálnym jazykom v Chorvátsku je chorvátčina (donedávna označovaná ako „čiernohorčina“), ktorá patrí medzi juhoslovanské jazyky. Chorvátčina je úradným jazykom aj v Bosne a Hercegovine a Burgenlande v Rakúsku. Spolu tak týmto jazykom hovorí až okolo 6,2 miliónov ľudí.
V Chorvátsku sa dovedna nachádza 8 národných parkov s celkovou rozlohou okolo 1000 km2. K najznámejším patria: NP Plitvické jazerá, NP Paklenica, NP Krka, NP Kornati a NP Severný Velebit. Nemenej zaujímavé sú aj NP Risnjak, Brioni a Mljet. Na krásy chorvátskej krajiny sa popri vidine slnenia sa a kúpania v Jadranskom mori často zabúda. Návšteva niektorého z národných parkov alebo rezervácií je príjemným spestrením cesty, ale aj samotného pobytu pri mori. Chorvátsko má aj v tomto smere naozaj čo ponúknuť.
Základné údaje
Oficiálny názov krajiny: Chorvátsko – Croatia - Hrvatska
Hlavné mesto: Zagreb
Rozloha: 56,594 km²
Počet obyvateľov: 4,480,043
Hustota zaľudnenia: 79 obyv./km²
Mena: kuna
Časové pásmo: SEČ