V súčasnosti patrí k najobľúbenejším cestovateľským činnostiam navštevovanie európsky metropol vrámci predĺženého víkendu. Zväčša to umožňujú lacné letenky, ktoré sú dnes hojne rozšírené. My sme sa rozhodli podobne navštíviť Paríž.
Išlo o víkend predĺžený o tri dni, z dôvodu neobvyklej cesty vlakom, ktorá zaberie viac času ako cesta spomínaným lietadlom. Zároveň je však dobrodružnejšia a ponúka taktiež výhodné ceny lístkov. Článok o našej ceste vlakom si môžete prečítať tu.
V tomto článku by sme vám radi priblížili naše skúsenosti z objavovania Paríž počas tohto predĺženého víkendu. Dozviete sa, ako sa nám cestovalo mestskou dopravou, čo sa dá stihnúť vidieť behom krátkeho času, bez toho aby to bolo príliš vyčerpávajúce, ako aj lokality, ktoré sa nám páčili najviac.
Dozviete sa čosi o dostupnej gastronómii a ďalšie naše dojmy. V každom prípade je Paríž mestom, ktoré v nás zanechalo dojem skutočného veľkomesta, kde z každej ulice cítiť bohatstvo moc celej krajiny. Či už to bolo v bohato zdobených, nespočetných pamiatkach, alebo nádherných parkoch. Jedným z hlavných dojmov bolo, že Paríž sa javil ako mesto mnohých kultúr, ktoré spolu dokážu spolunažívať.
Takisto sa nám zachoval obraz výhľadu z Eiffelovky, kedy sa nám toto mesto javilo ako veľmi svetlé. Zjavne za to môže zástavba zo špecifického typu vápenca - calcaire lutécien. Na internete sme narazili i na fakt, že vďaka nemu sa Paríž nazýva mestom svetla.
Ubytovanie
V našom prípade sme sa rozhodli využiť ubytovanie získané cez Airbnb. Vybrali sme si štvrť mimo úzkeho centra mesta s názvom Saint Denis. Presnejšie išlo o trojizbový byt s dobrou dostupnosťou vlakovej stanice, ale aj autobusovej dopravy. Vlaky zo stanice Saint Denis smerom do centra jazdia často a cesta trvá do 20 minút. K tomu treba pripočítať ešte presuny metrom, podľa finálnej destinácie.
Náš byt bol koncipovaný pre rodinu, našli sme tu všetko potrebné, vrátane bežnej vybavenosti v blízkosti ako potraviny, pekáreň a podobne. Štvrť Saint Denis bola pokojná, s uličkami, kde sa dalo prechádzať a navštíviť miestne parky, ktoré majú v Paríži veľmi dobre udržiavané. Okrem toho sa tu nachádza i populárna Bazilika Saint Denis.
Doprava a presuny po meste
Doprava v Paríži je na veľmi dobrej úrovni. Dojem robí hlavne mohutne vybudovaná koľajová doprava. Až sa človek nestačí čudovať, ako je to možné, že to všetko funguje. Po meste sa môžete rýchlo presúvať vlakmi v kombinácii s metrom. Okrem toho sú k dispozícii autobusy a električky. Samozrejme veľmi rozšírená je i cyklodoprava a taxíky. Tieto formy sme však nevyužili.
Odporúčame využiť možnosť kúpiť si viacdňový lístok na hromadnú dopravu, ktorý zahŕňal metro, vlaky aj autobusy. My sme mali trojdňový lístok, ktorý platil na mestské okruhy, ktoré sme potrebovali. Lístky sa dajú kúpiť v automatoch na jednotlivých staniciach vlakov, či metra.
Počas presunov mestom sme využívali hlavne googlemaps, ktoré nás dobre navigovali na jednotlivé spoje i zastávky. V metre sme sa postupne zorientovali. K metru by sme mali poznámku, že jednotlivé linky, ktoré sme využili na pohyb v centre, majú pomerne veľa zastávok. Takže to cestu celkom naťahuje. Okrem toho sa pripravte, že metro je pomerne preplnené. Odvšadiaľ sa valia tisíce ľudí, špeciálne do oblastí s hlavnými pamiatkami. Zopárkrát sa nám tiež stalo, že metro malo poruchu a podobne. Vtedy bolo výhodnejšie nájsť si inú linku metra.
Nevýhodou metra v Paríži sa nám tiež videla pomerne malá bezbariérovosť a miestami aj dlhšie pešie presuny, čo by zrejme nevyhovovalo seniorom a osobám s horšou mobilitou. Takisto sa môžete cítiť mierne stratený v tej neustálej záplave ľudí. Pre našinca to nie je bežný jav.
Vo všeobecnosti sa nám po Paríži verejnou dopravou cestovalo veľmi dobre. Spoje v širšom centre premávajú často a nezvykli meškať. Autobusy niekedy vbehli do zápchy, čo nás zdržalo, ale na tak veľké mesto i autobusová doprava fungovala dobre.
Jazyk a dorozumievanie
Do Paríža sme šli s miernymi predsudkami ohľadne dorozumievania v angličtine. Na túto tému sme mali skreslené informácie. Údajne Francúzi neradi rozprávajú inými jazykmi a sú v tomto smere namyslení. V Paríži to rozhodne neplatilo. Množstvo dôležitých informácií síce bolo uvádzaných najmä vo francúzštine, no napríklad automaty na kúpu lístkov na MHD boli viacjazyčné.
Domáci sa vždy snažili odpovedať v angličtine, prípadne poradiť ako sa dalo. V reštauráciách v centre mesta s komunikáciou v angličtine vôbec nebol problém. Tých pár základných francúzskych slov istotne poznáte z filmov a pár ďalších sa rýchlo doučíte počas pohybu mestom.
Pamiatky v Paríži
Paríž je extrémne bohatý na monumentálne i menšie pamiatky. Na prvý pohľad je zrejmé, že každá štvrť, i tie okrajové, majú čo ponúknuť. K atraktivitám patrí i nepreberné množstvo väčších, či menších parkov. Tie sú naozaj nádherné a ponúkajú pre našínca možno neobvyklú možnosť rozptýlenia. Zaujímavostí je toľko, že nie je možné ich prejsť počas jedného pobytu. Na niektoré sa stoja také fronty, že nemáte zaručené, že sa do nich dostante ani behom daného dňa. Možno to chce viac sondovania a skúseností, kedy sa kam vydať.
Po Paríži sa však dá i veľmi príjemne prechádzať. Mesto je na prechádzky priam stvorené. V širšom centre sa nenachádzajú takmer žiadne výškové budovy, skôr staré domy a množstvo spomínaných parkov, čo veľmi praje prechádzkam, alebo spoznávaniu mesta na bicykli. Ďalej uvádzame stručný prehľad atraktivít Paríža, ktoré sme stihli počas troch dní navštíviť.
Bazilika Saint Denis
Tento gotický kostol z 12 storočia je skutočne obrovský. Ako bolo spomenuté, mali sme ho ľahko dostupný, pretože sme bývali v štvrti Saint Denis. Kostol bol prístupný bezplatne, no z dôvodu zvýšenej bezpečnostnej hrozby v tom čase vo všetkých významných európskych metropolách, sme boli pri vstupe nútení podstúpiť jednoduchú prehliadku osobných vecí. Interiér kostola pôsobil monumentálne i stroho zároveň. Ozvláštnením bolo viacero holubov, ktoré vnútri žijú. Mali sme možnosť zažiť tu i veľkonočnú omšu, ktorá pôsobila dosť ekumenicky, čo bolo príjemné.
- GPS: 48.935293, 2.360086
Eiffelova veža
Hlavný magnet Paríža a zároveň povinná jazda. Túto pamiatku sme chceli absolvovať a oplatilo sa, hoci za výhľadmi sme sa dostali len na druhú vyhliadkovú plošinu. Návštevu veže sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Pred vstupom do areálu vám prehľadajú osobné veci. Nám nedovoli zobrať nahor ani zatvárací nožík.
Prístup si urýchlite, ak si kúpite lístky cez internet. Postačí ich mať v mobile a nebudete musieť čakať v rade. Výhodou je, ak sa rozhodnete vystúpiť na vyhliadkovú plošinu peši po schodíkoch. Ak čakáte na výťah, opäť musíte rátať s čakaním. Pokiaľ máte základnú kondíciu, výstup po schodoch je rýchly, hoci sa to na prvý pohľad nezdá. My sme to zvládli i s menším dieťaťom.
Do špice veže je nutné prestúpiť na ďalší výhľad a záleží aj na poveternostných podmienkach, či je návšteva možná. V každom prípade i výhľad z druhej vyhliadkovej plošiny je úplne dostatočný. Na veži si môžete zakúpiť suveníry, či pohľadnice. V okolí Eiffelovej veže sa pripravte na množstvo predajcov suvenírov v podobne modelov veže vo všetkých možných farbách a veľkostiach.
- GPS: 48.858298, 2.294511
Víťazný oblúk
Ďalšia z dominánt Paríža, ktorá je rýchlo dostupná metrom. Nás prekvapila svojou mohutnosťou, keď sa takmer priamo nad nami objavila po vypochodovaní z podzemia. Oblúk je 50 m vysoký. Dal ho vybudovať Napoleon Bonaparte na pripomenutie svojich víťazstiev vo vojnách. Na vrchnú vyhliadkovú plošinu je možný prístup po schodoch, no túto návštevu sme nezrealizovali. Z vyhliadky by ste mali mať centrum Paríža pekne na dlani. Pôsobivý je i pohľad na jednotlivé ulice, ktoré sa zbiehajú k Víťaznému oblúku.
- GPS: 48.873616, 2.294934
Bulvár Champs-Élysées
Ďalší stavebný monumnt, ktorý vás svojou veľkosťou určite uchváti. Ak ste to predtým nezažili inde, tu pochopíte prečo Paríž patrí medzi skutočné metropoly. Tento bulvár sa rozprestiera od Víťazného oblúka až po Place de la Concorde, námestie, ktoré charakterizuje výrazný obelisk. Je to vskutku jedinečný pohľad, hoci v zásade ide len o bežnú ulicu.
- GPS: 48.870376, 2.305461
Múzeum Louvre
Múzem Louvre láka množstvo návštevníkov v prvom rade na ikonické Da Vinciho dielo Mona Lisa. Mali sme možnosť vidieť tieto davy, ktorá sa tiahli takmer donekonečna. Bolo takmer bez šance stihnúť sa dostať dovnútra do múzea. Cez presklenú, dobre známu pyramídu múzea, sme mohli pozorovať čakajúcich návštevníkov tiež v interiéri múzea.
Preto ak sa sem vyberiete, počítajte s nutnosťou čakania, ktoré v určitom období môže úplne znemožniť návštevu múzea. Nám postačila i prechádzka exteriérmi múzea od Place de la Concorde cez parky Jardin des Tuileries a Jardin du Carrousel s oblúkom Arc de Triomphe du Carrousel.
- GPS: 48.860498, 2.337513
Kostol sv. Eustacha
Gotický kostol z 13. storočia sa nachádza v centre Paríža neďaleko stanice metra Les Halles. Kostol je zasvätený mučeníkovi sv. Eustachovi. Pri pohľade zvonka sa jedná o naozaj pompéznu stavbu. Vstup bol bezplatný. Vo vnútri tento chrám pôsobí taktiež monumentálnym dojmom, výdoba je však relatívne strohá.
- GPS: 48.863337, 2.345102
Place de la Concorde
Toto námestie v centre Paríža, konkrétne v 8. obvode, neďaleko rieky Seiny, predstavuje viac ako dôstojné zakončenie bulváru Champs-Élysées. Prezreli sme si ho iba letmo, pretože tu práve prebiehala rekonštrukcia. Námestiu, kde bol v minulosti gilotínou sťatý Ľudovít XVI, dominuje 23 metrový, žulový obelisk. Bol darom od egyptského vicekráľa Muhammada Aliho francúzskemu kráľovi Ľudovítovi Filipovi I. Obelisk vznikol 1300 rokov pred n. l. Pôvodne bol súčasťou luxorského chrámu Ramessa II.
- GPS: 48.865345, 2.321113
Les Invalides - Invalidovňa
Pôsobivá historická stavba v úzkom centre Paríža je neprehliadnutľná svojou obrovskou kopulou zlatej farby. Pôvodným účelom tejto pamiatky bolo poskytnúť domov a nemocnicu francúzskym vojnovým veteránom. Dnes je tu zriadené múzeum venované francúzskej vojnovej histórii.
Nachádzajú sa tu pozostatky najvýznamnejších francúzskych vojenských osobností. Hlavným lákadlom je hrobka samotného Napoleona Bonaparte. Invalidovňa nebola obliehaná až takými davmi ako iné pamiatky, nezostal nám čas ju navštíviť. Ak by ste na tom boli podobne, oplatí sa i pohľad na tento stavený monument z exteriéru.
- GPS: 48.856662, 2.312614
Katedrála Notre Dame
Jeden z najznámejších parížskych chrámov, známy aj pod menom Chrám Matky Božej v Paríži. Dokončenie gotickej katedrály prebehlo v 14. storočí. Tento chrám sa nachádza v historickom centre Paríža na ostrove uprostred rieky Seiny. Ostrov je dostupný po viacerých mostoch. Chrám sme zastihli počas rekonštrukcie, ktorú si vyžiadal požiar z roku 2019. Ten zničil veľkú časť kostola, no chrám sa zjavne podarilo zachrániť, hoci v čase našej návštevy jeho interiér sprístupnený nebol. Obdivovať sme tak kostol mohli iba zvonka, čo je taktiež veľmi pôsobivé.
- GPS: 48.852701, 2.349954
Bazilika Sacré-Cœur
Bazilika Sacré-Cœur sa nachádza na kopčeku v dobre známej štvrti Montmartre. Je dobre viditeľná i z niektorých vzdialenejších častí Paríža. Tento chrám bol dokončený začiatkom 20. storočia. Je dobre dostupný metrom, ktoré má zastávku len kúsok odtiaľ. Zjavne patrí k najvyhľadávanejším pamiatkam v uvedenom meste.
Počas veľkonočných sviatkov sme tu narazili na obrovské zástupy turistov, ktoré nás odradili od prehliadky interiéru. Okolie chrámu bolo veľmi turisticky ladené, s množstvom obchodíkov so suvenírmi, v okolí ktorých vládla doslova tlačenica. Samotný chrám bol strážený vojakmi a obliehaný množstvom predajcov suvenírov.
- GPS: 48.886289, 2.343215
Colonne Vendôme
Tento megalomanský bronzový stĺp sa nachádza na námestí Colone Vendôme. Je vysoký takmer 45 m a v priemere má prierez 3,6 m. Stĺp postavený podľa vzoru triumfálneho stĺpu cisára Trajána. Na bronzovom reliéfe v rozsahu úctyhodných 280 m vyobrazuje Napoleónove víťazstvá vo viacerých bitkách. Na samotnom vrchu stĺpa je situovaný socha Napoleona. Stĺp i námestie sú na naše pomery mamutích rozmerov a pôsobia skutočne veľkolepo. V blízkosti sa nachádzajú obchody s luxusným tovarom.
- GPS: 48.867450, 2.329409
Fontána nevinných
Fontána nevinných je nádherná fontána zo 16. storočia. Nachádza sa vo verejnom priestore v Les Halles na Place Joachim-du-Bellay. Údajne je najstaršou monumentálnou fontánou Paríža. Nachádza sa v oblasti už neexistujúceho Cintorína nevinných, čo bol v minulosti jeden z najvýznamnejších cintorínov v meste. V čase našej návštevy bola fontána v rekonštrukcii a nebolo možné si ju detailnejšie prezrieť.
- GPS: 48.860618, 2.348012
Okolie rieky Seiny
Počas vašej návštevy Paríža by sme odporučili prechádzky v centre mesta popri rieke Seine. Rieka má vydláždené brehy a dá sa dostať až priamo k vode, alebo prechádzať po chodníkoch vedúcich popri rieke. Nachádzajú sa tu viaceré stánky s celkom zaujímavými suvenírmi v podobe najrôznejších plagátov a pohľadníc. Cez Seinu vedie viacero mostov, na ktorých sa dá posedieť na lavičkách a užívať si atmosféru tohto veľkomesta. Okrem prechádzok je možné podniknúť i plavbu po rieke.
- GPS: 48.857733, 2.337375
Parky
V Paríži sa obvykle sa parky obvykle nazývajú jardin a sú skutočnou výkladnou skriňou tohto mesta. Parkov je tu množstvo, sú bezplatne prístupné a udržiavané. Vytvárajú mimoriadne príjemnú zónu na oddych medzi zastavanými časťami mesta. Nie sú prepchaté komerciou, skôr tu nájdete miesto na príjemný relax.
Môžete si tu zabehať po zaujímavých trasách, napríklad až k múzeu Louvre. Parky sú príjemné na pohodové prechádzky, alebo posedenie pri knižke, káve a podobne. Deti sa tu môžu zahrať na ihriskách. Nám sa podarilo preskúmať len minimum z nich, no i to stačilo na to, aby sme zistili ako krásne sa dá prepojiť mestská zástavba a zelené plochy, čím sa vytvorí skvelý verejný priestor. Prístup do nami navštívených parkov bol bezplatný.
Jardin de la Tour Eiffel a Champ de Mars
Rozľahlé parky, ktoré tvoria bezprostredné okolie Eiffelovej veže. Tá im zároveň dominuje a tak si z nich môžete odniesť pekné fotky tejto unikátnej stavby. Miestom sme prechádzali počas pešieho presunu k Invalidovni, čo môže byť fajn tip na prechádzku. Oba atraktivity totiž nie sú od seba príliš ďaleko. V blízkosti tohto zeleného priestranstva sa nachádza množstvo turisticky orientovaných reštaurácií a kaviarní.
- GPS: 48.857398, 2.295755
Jardin des Tuileries
Krásny verejný park zo 17. storočia pri Place de la Concorde, ktorý je niekdajším parkom Tuilerijského paláca. Upútala nás do hranata zastrihnutá zeleň a chodníky pokryté jemným štrkom, po ktorom sa dá krásne behať, či prechádzať. V parku sa nachádzajú i umelé vodné plochy. Zároveň tvorí perfektný priestor na prechádzku k múzeu Louvre a ďalej k rieke Seina.
- GPS: 48.863576, 2.327462
Jardin du Luxembourg
Jeden z najpôsobivejších parkov aké sme mali možnosť v Paríži vidieť. Nachádza sa v 6. obvode, nie príliš ďaleko od Katedrály Notre Dame a tak sme ich návštevu spojili. V prípade pešieho presunu sa treba pripraviť na mierne stúpanie vedúce ulicami od katedrály až k parku. Tento verejný priestor sa nachádza pri Luxemburskom paláci, ktorý je sídlom senátu. S rozlohou 22,5 ha patrí k najväčším v Paríži.
Jardin du Luxembourg ponúka zaujímavú zábavku pre deti. Môžu si tu vypožičať model plachetnice a následne ju vypustiť v rozľahlej vodnej nádrži neďaleko paláca. Loďky majú všetky svoju vlajočku reprezentujúcu jednotlivé krajiny sveta. Na pohľad to bolo veľmi milé.
- GPS: 48.846607, 2.336363
Jardin des Plantes
Nádherné prechádzky a poznávanie ponúka i takmer 30 ha veľká botanická záhrada v 5. obvode pri rieke Seine. Je to krásna ukážka botaniky priamo v centre veľkomesta. Záhrada bola voľne prístupná. Navštíviť tu môžete historické a prírodopisné múzeum. Okrem toho je tu situovaná i menšia ZOO a, ako je to už pre Paríž typické, veľkolepý skleník s tropickými rastlinami. My sme žiaľ dostatok času na návštevu všetkých týchto lákadiel nemali, a tak si deti aspoň vychutnali jazdu na tunajšom kolotoči.
- GPS: 48.843981, 2.359580
Parc de la Légion d'Honneur
Ďalší výrazný parížsky park, ktorý sme mali na skok od nášho ubytovania v štvrti Saint Denis. Nachádza sa pri Bazilike Saint Denis. Tento park tvorí množstvo stromov a kvetov. Počas našej návštevy to boli prekrásne tulipány. Taktiež sme si všimli bežcov, ktorí si sem chodia radi zabehať po príjemných chodníčkoch. V parku sa nachádza i väčšie detské ihrisko.
- GPS: 48.933807, 2.364949
Gastronómia
V Paríži sme nemali veľké gastronomické ciele a tak sme si vopred nenaštudovali, kam sa vyplatí ísť najesť. Jedlo sme riešili spôsobom ad hoc. Nakupovali sme ho buď v potravinách, alebo sme si sadli do niektorej z turistických reštaurácií, ktoré boli práve poruke. Využili sme to najmä na obed alebo na kávu. V tomto smere sme nemali veľmi šťastie a jedlo bolo skôr priemerné. Snažili sme sa využiť najmä pekárne – boulangerie, od ktorých sme si sľubovali pravý croissant.
Čo je pravá boulangerie a čo nie, je celá veda. Niektoré z pekární v centre sa dokonca chválili cenami, ktoré vyhrali v rôznych súťažiach v pečení croissantov. Na vyslovene nezabudnuteľnú kávu a croissant sme šťastie nemali, ale nebolo to ani úplne zlé. Cenovo vyšiel obed v centre okolo 20 EUR na osobu.