Nie všetci sme mali to šťastie navštíviť toto veľkomesto, ale väčšina z nás ho pozná veľmi dobre. Veď kto by nepoznal Sochu slobody, Central Park, Wall street, Ground Zero, 5th Avenue, Empire State Building? Ak však navštívite "Veľké jablko", pravdepodobne si ho zamilujete a na mesto superlatívov len tak ľahko nezabudnete. Sú tu tie nejlepšie reštaurácie, divadlá, parky i najlepšie obchody.
Pomenovanie "Veľké jablko" získal New York pravdepodobne vďaka športovému novinárovi Johnovi Fitzgeraldovi. Ten tento pojem započul v koniarni a použil ho v roku 1923 vo svojom článku o dostihoch prenesením na New York. Existuje však aj druhá verzia, podľa ktorej ho používali jazzoví hudobníci vo svojej brandži v zmysle: "Na strome úspechov visí množstvo jabĺk, ale ak raz budeš zbierať jablká v New Yorku, tak si odtrhneš to najväčšie jablko (Big Apple). Úspech zaznamenalo toto pomenovanie v roku 1971, kedy prezident newyorského cestovného ruchu započul tento výraz a začal ho používať. O New Yorku sa tiež hovorí ako o meste, ktoré nikdy nespí.
Obyvateľstvo New Yorku je veľmi rozmanité. 35% obyvateľov je európskeho, 25% afroamerického a 27% latinskoamerického a 10% ázijského pôvodu. Len tretina obyvateľov sa v New Yorku aj narodila.
Každoročne sa v New Yorku koná pouličný festival na oslavu výročia vzniku Československa. Czech street festival sa koná každú prvú októbrovú sobotu na 83. Street medzi Park a Madison Avenue. Celá ulica je uzavretá a vy si môžete pripomenúť rodnú krajinu pochutnaním si na národných jedlách a pozrieť si vystúpenia folklórnych skupín.
Ak chcete navštíviť najkrajšie vyhliadky v New Yorku určite navštívte: Vyhliadkovú platformu v Empire State Building (86.poschodie), Terasu River Cafe (Brooklyn), Bar na streche hotela Peninsula, Bar v Rainbow Room v Rockefellerovom centre, Brooklyn Bridge, Lanovku Roosvelt Island Tram a terasu na streche Metropolitného múzea.
Čo sa týka múzeií, tých je tu neúrekom. Určite si nenechajte újsť American Museum of Natural History, Múzeum moderného umenia, Metropolitné múzeum, Guggenhaimove múzeum a Intrepid Sea Air Space Múzeum, umiestnené na lietadlovej lodi. V niektorých múzeách sa nevyžaduje žiadne vstupné, môžete zaplatiť koľko uznáte za vhodné.
Prvým mrakodrapom postaveným novou technológiou využívajúcou oceľovú konštrukciu bol v roku 1902 takzvaný "Flatiron" (žehlička). Svoje meno dostal vďaka svomu originálnemu trojuholníkovému tvaru.
V mestskej časti Brooklyn sa v roku 1978 oženil prvý československý prezident T.G. Masaryk s Američankou Charlotte Garrigue.
Stavba Brooklynského mosta trvala 16 rokov a stála 15 miliónov dolárov. Práce na moste si vyžiadali až 20 ľudských životov, pričom najviac ich zomrelo na dekompresnú chorobu pri prácach pod vodou. Pred spustením dopravy na moste ho otestovalo 21 slonov z cirkusu. Nad cestou sa nachádza promenáda pre cyklistov a peších turistov odkiaľ sú krásne výhľady na panorámu mesta.
Kultúra a šport
Medzi najznámejšie osobnosti, ktoré sa narodili v New Yorku patrí režisér a herec Woody Allen. Známou osobnosťou, ktorá má slovenské korene a žila väčšinu svojho života v New Yorku je Andy Warhol. Preslávil sa ako maliar, reklamný grafik, filmový tvorca a bol významným predstaviteľom pop artu.
New York je kultúrnym centrom Spojených štátov. Dve svetoznáme opery, 250 divadiel, niekoľko orchestrov, tanečné a baletné súbory, 400 umeleckých galérii, kiná, univerzity a viac ako 150 múzeií sú toho len dôkazom.
New York je jednou z najvyhľadávanejšou filmovou kulisou na svete, kde sa odohráva viac ako 1500 filmov.
Od roku 1970 sa v meste koná každú prvú novembrovú nedeľu najväčší maratón na svete, ktorého sa zúčastňuje viac ako 28000 bežcov. Beží sa cez všetkých päť mestských častí a záver behu je po 42,2 kilometroch v Central Parku.
Americkým národným športom je baseball. Tento šport je rovnako populárny aj v New Yorku. Zastúpenie tu majú dva kluby - známejši New York Yankees a New York Mets.
Empire state Building je jednou z najvyšších budov v New Yorku. Každoročne sa tu koná pretek Empire State Run-up - výbeh na 102.poschodie. Najlepší bežci zvládnu 1860 schodov za približne 11 minút.
New York inšpiroval množstvo známych umelcov k napísaniu piesní, rovanko aj zasadenia deja knihy či filmu do prostredia tohoto mesta. Najznámejšie piesne sú určite "New York, New York" od Franka Sinatru, "Empire State of Mind" od Jay-Z-ho a Alicie Keys, “New York City” od Johna Lennona, “New York town” a “Hard Times in New York Town” od Boba Dylana, "Back to Manhattan" od Norah Jones ale je tu veľa veľa daľších umelcov a muzikantov, ospevujúcich toto veľkomesto. Kto by tiež nepoznal filmy ako napríklad: "Sex v meste" (2008), "Diabol nosí Pradu" (2006), "Horúčka sobotnajšej noci" (1977), "Traja muži a nemluvňa" (1987), "Muži v čiernom" (1997), "Superman" (1978), "King Kong" (1933), "Spiderman" (2002), "Zelená karta" (1990), "Krotitelia duchov" (1984), "Leon" (1994) alebo "Sám doma 2: Stratený v New Yorku" (1992).