Tri veľké pyramídy v Gíze sú bezpochyby jednou z najkrajších vecí, ktoré človek môže vidieť. Veľká pyramída je posledný zo siedmich divov sveta. Spoločne so sfingou, ktorá komplex pyramíd stráži, tvoria úžasný komplex starovekých stavieb z obdobia približne 2550 rokov pred nl..
Do areálu pyramíd sa platí vstupné 60 L.E. (U slovenských cestoviek to už býva v cene zájazdu k pyramídam). Okrem turistov tu nájdete množstvo predavačov všetkého možného. Sú veľmi neodbytní, budú za Vami chodiť skutočne dlho, ak zistia, že by ste boli ochotní niečo kúpiť. Ak Vám ponúknu niečo ako darček, neverte tomu. Rovnako to nakoniec budete musieť zaplatiť. Zaplatíte aj za ich fotky alebo za natáčanie ich tiav. Počítajte s tým. Dohadovanie s nimi môže byť dosť nepríjemné. Najlepšie je absolútne ich ignorovať.
Za pyramídami už je púšť, ktorá na seba nenechá zabudnúť, pretože neutíchajúci vietor stále dvíha oblaky piesku a špiny. Proti tomu sa väčšinou stačí brániť slnečnými okuliarmi.
Najväčšou a najstaršou veľkou pyramídou je Cheopsova pyramída. Po Cheopsovi pokračoval jeho syn a vnuk, ktorí nechali postaviť ďalšie dve. V základe Cheopsovej pyramídy sú použité kamenné kocky, ktoré človeku dosahujú približne k hrudníku. Po schodoch môžete na kúsok Cheopsovej pyramídy vystúpať. Ďalej je ale liezť po pyramíde zakázané.
Do všetkých troch pyramíd sa dá za mimoriadne vstupné vstúpiť. Do Cheopsovej pyramídy púšťajú 150 ľudí dopoludnia a 150 popoludní, takže je potrebné prísť skoro ráno a čakať v rade pred otvorením pokladníc. Blízko najväčšej pyramídy môžete ešte vidieť tri malé, satelitné pyramídy manželiek. Vedľa Cheopsovej pyramídy je v osobitnom zastrešenom múzeu uložená najstaršie bárka, ktorá bola nájdená. Táto bárka mala odviezť faraóna na večnosť. Mal vo svojej bárke putovať podobne ako boh slnka Ré, ktorý vo svojej slnečnej bárke putuje každý deň po oblohe.
Kým Cheopsova pyramída je najvyššia, Kefrenova - umiestnená uprostred - je zaujímavá tým, že na jej špičke zostala časť pôvodného vápencového obloženia. Pyramídy boli pôvodne takto hladké celé, obložené vápencom. Hoci je výška Kefrenovej pyramídy vyššia ako výška Cheopsovej, je to len preto, pretože má vyššie položené základy. Kefrenova pyramída sa volá podľa jedného z Cheopsových synov, Kefrena.
Najmenšia z troch veľkých pyramíd sa volá Mikerínova (Mekerenova) pyramída a je zvláštna tým, že bola obložená ružovou žulou, čo bol tou dobou veľmi drahý materiál a ťažil sa najčastejšie v okolí Asuánu. Vstupné do Mekerenovej pyramídy je 30 egyptských libier a vstupenka sa musia kúpiť ešte pred vstupom do areálu pyramíd.