Letná dovolenka v Taliansku nemusí vždy znamenať len opaľovanie sa pri mori a večernú zábavu v centre mesta. Špička talianskej čižmy, ako je oblasť Kalábrie označovaná, láka turistov nielen na svoje krásne pláže, ktoré nie sú vôbec preplnené turistami, ale aj na všadeprítomnú historickú atmosféru a kultúrne pamiatky. Takto spojíte príjemné s užitočným. Vyberte si túto južnú destináciu Apeninského polostrova a neoľutujete.
Taliansko, štátnym zriadením republika (tal. Repubblica italiana), rozprestiera sa v južnej Európe na Apeninskom polostrove) o rozlohe 301 270 km² a žije tu 57 187 000 obyvateľov. Geografická poloha: Južná Európa, 43°58´SŠ, 11°14´VD. Povrch Talianska je prevažne hornatý, na severe sa týčia Alpy, ktoré prechádzajú južnejšie do Pádskej nížiny. Hlavným mestom je Rím (Roma). Taliansko je celoročnou turistickou destináciou s celoročne príjemným podnebím.
Azda každý má rád čosi talianske. Mestá s atmosférou, krásnu prírodu, historické pamiatky alebo pláže, majestátne hory a skvelú lyžovačku, pizzu, spaghetti, sladké tiramisu, či obrovské porcie ich kvalitnej zmrzliny. Tiež taliansku siestu, družnosť, štýl, módu, hudbu a ranné ristretto, čo vás postaví na nohy.
Pláž La Pelosa je jednou z najkrajších na Sardínii, avšak mnoho ľudí, ktorí ju navštívili, ju považuje za jednu z najatraktívnejších v celom Taliansku i Stredomorí. Tyrkysová farba mora, jemný biely piesok... La Pelosa verne pripomína tropické dovolenkové destinácie a pritom je tak blízko. Iba absencia tropických rýb a vegetácie prípomína, že sme na Sardínii.
Sardínia oplýva množstvom vskutku krásnych miest a bývalá rybárska dedina Stintino je bezpochyby jedným z nich. Stintino, malebný prístav s okolitými azúrovými plážami a zaujímavou prírodou i pestrým podmorským životom vám iste učaruje.
Miláno je druhé najväčšie mesto Talianska a teší sa obľube domácich i zahraničných turistov. Tí chodia tráviť dovolenku do Milána najmä kvôli jedinečným pamiatkam, kultúre, ale aj príjemným podnebným podmienkam.
Modrá alebo azúrová jaskyňa na Capri, nazývaná La Grotta Azzurra, je známa po celom svete pre svoju veľkosť, intenzívne modré odtiene interiéru a magické strieborné svetlo, ktoré vyžaruje z objektov, ponorených v jej vodách. Je známa a vyhľadávaná nepochybne aj pre silný zážitok, ktorý vo Vás po jej návšteve ostane.
Sicília je najväčší ostrov Stredozemného mora a stále viac a viac žiadanejšou destináciou na strávenie letnej dovolenky. Sicília - to nie je len tyrkysovo modré more, ale aj nádherné historické pamiatky a fascinujúca príroda. Ostrov Sicília je od Talianska je vzdialená necelé 4 kilometre a medzi nimi je Messinský prieliv. Na Sicílii je najznámejšia a najvyššia činná sopka v Európe - Etna (3343).
Taliansko, krajina, ktorá ponúka nespočetné množstvo dovolenkových destinácií. Či už na strávenie dovolenky letnej alebo zimnej, aktívnej i dovolenky plnej relaxu, luxusnej i kempingovej. Je len na Vás, akú si vyberiete. Oblasti východných Álp, ako sú južné Tirolsko alebo Dolomity, regióny pri oblúku Západných Álp s odľahlým údolím Aosty a mnohé územia v Apeninách ponúkajú veľa možností horolezcom i lyžiarom.
Sardínia je čarovný ostrov v Stredozemnom mori s nádhernými piesočnými plážami, azúrovým morom a takmer nedotknutou prírodou. Svojou rozlohou cca 24 tisíc kilometrov štvorcových je Sardínia po Sicílii druhým najväčším ostrovom Talianska a aj celého Stredozemného mora. Pobrežie Sardínie tvoria na mnohých úsekoch fascinujúce strmé útesy s jaskyňami prístupnými iba z mora, inde lemujú plytké zátoky pláže svietiace čistým bielym pieskom.
Rozhodli ste sa spoznať Apeninský polostrov a stráviť dovolenku v Taliansku? Je mnoho spôsobov, ako sa do Talianska dostať a ako sa tu prepravovať. Závisú len od Vašich preferencií aký spôsob dopravy si vyberiete.
Taliansky ostrov Capri sa nachádza v Tyrrhenskom mori, v južnej časti Neapolského zálivu. Leží približne 25 km od metropoly regiónu Kampánia, mesta Neapol.
Talianska kuchyňa je kedna z najznámejších na svete... pestrá, jednoduchá, lahodná a obľubená. Taliani považujú za hlavné jedlo dňa večeru. Oproti tej našej trvá však oveľa dlhšie. Pozostáva totiž niekoľkých chodov. Začína sa zvyčajne polievkou a nasledujú predjedlá, čo je obvykle nejaký druh cestovín. Môžu byť studené i teplé, na tisíce spôsobov ako slaných tak sladkých. Okrem cestovín je výborným predjedlom Bruschetta, čo je hrianka potretá cesnakom a olivovým olejom, zdobia ju plátky paradajky, Supply, malé vyprážané ryžové guličky plnené mozzarellou alebo Fiori di Zucce, Carciofo Fritt, cukína v cestíčku a vyprážané artičoky.
Pri ceste do Talianska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Talianska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.
Podnebie v Taliansku je pre cestovný ruch priaznivé. Je prevažne subtropické stredomorské, v severnej časti polostrova v Pádskej nížine skôr mierne s horúcim suchým letom a miernejšou zimou. V talianskych horách je drsné vysokohorské podnebie, kde zrážky dosahujú 1000 až 2000 mm ročne.