Andalúzia je najväčšia autonómna oblasťou v Španielsku. Názov Andalúzia vznikol pravdepodobne od názvu minerálu, ktorý sa volal andaluzit. Andalúzia zaberá plochu 87 268 km². Počet obyvateľov Andalúzie je približne 6,5 milióna. Hlavným mestom tejto oblasti je Sevilla.
Andalúzia sa rozkladá od Stredozemného mora až k pobrežiu Atlantického oceánu. Od východnej časti delí tú západnú dlhé údolie rieky Guadalquivir, ktoré je ohraničené pohorím Sierra Morena na severe. Z južnej strany sa týčia mohutné vrcholky pohoria Sierra Nevada. V západnej časti Andalúzia preteká rieka Guadalquivir, ktorá okolo svojho koryta tvoria močiare a mokrade.
V minulosti malo územie Andalúzie vynikajúce podmienky pre život ľudí, pretože bonita jeho pôd bola vysoká. Územie bolo osídlené iberskými kmeňmi. Na pobreží mali svoje kolónie asi neznámejší najlepší moreplavci - Feničania. V treťom storočí pred naším letopočtom obsadili túto oblasť Rimania a založili provinciu Hispánia. Zhruba na prelome 4. a 5. storočia potom bola Andalúzia obsadená Vandalmi a roku 429 si ju začlenili do svojej ríše Vizigóti. Veľmi dôležitý z hľadiska kultúry i histórie bol okamih, kedy ovládli Andalúzii Arabi. Stalo sa tak roku 711. Andalúzia sa v arabskom područí premenovala na Córdobsky kalifát.
Významnými metropolami sa vtedy stali Granada, Sevilla, Jaén a práve Córdoba. Arabi boli národom veľmi zručným a v mnohom vylepšili napríklad miestne poľnohospodárstvo, kedy medzi pestované plodiny zaviedli napríklad ryžu alebo iné rozličné subtropické rastliny. Arabi boli v Andalúzii až do roku 1492, kedy boli definitívne vyhnaní, čo bol aj koniec obdobia, ktoré sa nazývalo Rekoquista. Samotnú rozsiahlu autonómiu získala Andalúzia až po obnovení demokracie po páde vlády generála Franka.
Rovnako ako aj v iných oblastiach Španielska majú miestni obyvatelia bohaté zvyky a tradície. Jedným z týchto zvykov sú takzvané feria. Jedná sa o oslavy, ktoré sú plné radosti, dobrého jedla, pitia a mnohokrát aj krásnych koňov. Ďalším zvykom miestnych obyvateľov sú býčie zápasy. Ak vás táto zábava priťahuje, tak sa na ne určite choďte pozrieť. Práve v miestnych arénach, kde toreador zápasí s býkmi, sa veľakrát prejaví typický temperament Španielov. Inak, čo sa zvykov týka, Španieli sú národom z veľkej časti katolíckym, oslava Veľkej noci alebo Vianoc v miestnom poňatí je tiež kúzelná.
Veľmi charakteristickou a príznačnou úlohu v živote nielen Andalúzanov, ale Španielov všeobecne, hrá siesta. Od 14 do približne 18 hodiny sa akoby zastaví svet a vy si už nebudete schopní ani nakúpiť. Keď už sme pri nakupovaní, tak najlacnejšie nákupy môžete zaobstarať vo veľkých supermarketoch. Zistite si tiež, kedy sa koná trh olív, tie sú tu naozaj kvalitné. Ak milujete šport, tak si prídete na svoje. Cádizské pobrežie ponúka výborné podmienky pre windsurfing a kitesurfing.
Veľmi krásnym starobylým mestom je Córdoba. Toto Rimanmi založené starobylé mesto sa vďaka svojej strategickej polohe stalo dôležitým prístavom. Obchodovalo sa tu s olivovým olejom, vínom a pšenicou.
Doslova čarovný je most "El Puente Romano", ktorý postavili práve Rimania. Navštíviť by ste tiež mali najväčšiu mešitu v islamskom svete. Tá nebola zbúraná kresťanmi po rekonquiste vďaka svojej monstróznosti a architektonické jedinečnosti. Za pozretie stojí aj pevnosť Alcazar, ktorá pochádza z roku 1328. Arabi tu tiež postavili pevnosť Calahorra. Nezabudnite tiež na miestnu židovskú štvrť.
Ďalším miestom, ktoré by ste mali poctiť svojou návštevou, je Sevilla. V hlavnom meste Andalúzie žije asi 700 000 obyvateľov a nachádza sa vo výške iba 10 metrov nad hladinou mora. Odporúčame navštíviť najmä katedrálu s názvom La Giralda. Pre tých z vás, ktorí majú radi romantiku na lodi, je ako stvorený výlet na Gibraltár. Ide o britskú kolóniu s dominantnou pevnosťou. Cestou môžete pozorovať hladinu mora, ktorú križujú kŕdle rôznych rýb a iných vodných živočíchov.