Rumunsko sa po vstupe do Európskej únie stalo obľúbenou turistickou destináciou nie len pre Čechov a Slovákov, ale aj turistov zo západnej Európy. Veľkým lákadlom sú najmä nízke ceny, zlepšujúca sa kvalita poskytovaných služieb ale tiež samozréjme prírodné krásy Rumunska. Príroda je tu takmer ešte nedotknutá a nájdete tu množstvo unikátnych lokalít ako napríklad bahenné sopky, celoročne zasneženú jaskyňu, vodopády, skalný portál Ponorné hrady a kaňony. V Rumunsku sú taktiež na pobreží Čierneho mora nádherné piesočnaté pláže.
Rumunsko je neobyčajná krajina, ktorá turistom ponúka krásnu prírodu Karpát, čiernomorské pobrežie, ale aj bohatú kultúru. Hoci Rumunsko nenavštevuje toľko dovolenkárov, ako je tomu u iných prímorských štátov, v posledných rokoch sa to začína meniť a čoraz viac turistov s obľubou trávi dovolenku v Rumunsku. Vzhľadom na rozličné prírodné podmienky a historicko-kultúrny vývoj sa v Rumunskú nachádza mnoho zaujímavých a rozmanitých lokalít, ktoré chytia za srdce nejedného turistu.
Transylvánia, ktorú preslávil román Brama Stokera o kniežati Drakula, je historicky najhodnotnejšou a najcivilizovanejšou oblasťou Rumunska. Najznámejšie transylvánske mestá ako Brasov, Sibiu, Sighisoara a Cluj majú dodnes zachovaný stredoveký charakter a potešia tak milovníkov histórie i fanúšikov Drakulovho mýtu.
Na severovýchode krajiny sa nachádza historická oblasť Moldavsko. Zaujímavé je najmä vďaka veľkému množstvu maľovaných kláštorov. Mnohé z nich sú zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu tiež unikátne, nedávnym zosuvom vytvorené jazero Lacu Rosu plné mŕtvych stromov a bahenné sopky v pohorí Buzau.
Región Banát ležiaci pri maďarských hraniciach si dodnes zachoval bohatú etnickú štruktúru. Zaujímavosťou Banátu sú dediny s prevahou slovenského, či českého obyvateľstva, ktorí tu žijú tradičným životom. V dedinách môžete stráviť autentickú dovolenku s ubytovaním priamo v rodinách. Neďaleké Apusenské hory sú plné stalaktitových jaskýň, drevených kostolíkov a vidieckych slávností.
Skutočným bohatstvom Rumunska je Dunajská delta s rozlohou 5800 km² s plávajúcimi ostrovmi, rákosím a mokraďmi. Tvorí tak najvýznamnejšie hniezdisko vtákov v Európe.
Turisticky najnavštevovanejšou oblasťou Rumunska je čiernomorské pobrežie s množstvom prímorských letovísk a mohutných hotelových komplexov ako Mamaia, Costinesti a Jupiter, ktoré sú v letných mesiacoch preľudnené. Pre nekonformných turistov sú vhodnejšie menej známe bývalé rybárske osady Doi Mai a kultová Vama Veche. Kultúrnym centrom je najväčší prístav krajiny Constanta s byzantskou atmosférou.
Hlavné mesto Rumunska Bukurešť je považované za kontroverzné mesto často označované ako „Paríž východu“, ale aj „peklo na zemi“. V období komunizmu Bukurešť prišla o polovicu starého centra mesta, a bol tu postavený monštruózny Palác ľudu. Dnes ho tak tvoria najmä široké bulváry a obrovské predmestia plné panelových sídlisk.