Čierna Hora je republika v juhovýchodnej Európe s rozlohou 13 812 km², čítajúca asi 670 000 obyvateľov. Je to jeden z najmladších štátov na svete, vznikla len 1. júna 2006 odtrhnutím od Srbska.
Susednými štátmi Čiernej Hory sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Srbsko, medzinárodný protektorát Kosovo a za čestného suseda je považované aj Taliansko, po mori vzdialené 200 km. Administratívne členenie delí Čiernu Horu do 21-tich občín (napr. občiny Budva alebo občiny Ulcinj).
Hlavným mestom Čiernej Hory je Podgorica s 159 000 obyvateľmi. Je to skôr priemyselné mesto, ktoré bežný turista zvyčajne nenavštívi. Opakom je ale Cetinje, ktoré bola čiernohorským hlavným mestom po stáročia a stále je kultúrnym centrom krajiny a taktiež sídlom prezidenta.
Medzi ďalšie veľké mestá Čiernej Hory patrí Nikšić, Pljevlja alebo Bijelo Polje.
Hory dosahujú výšky viac ako 2000 metrov, najvyššia je Bobotov Kuk v pohorí Durmitor, dosahujúci 2522 metrov.
Najväčším jazerom, nielen v Čiernej Hore, ale aj na celom Balkáne, je Skadar o rozlohe 391 km² a najrozsiahlejším zálivom je Boka Kotorská.
Čo sa týka viery, žijú tu vedľa seba bez problémov vyznávači rôznych náboženstiev: pravoslávni, sunitskí moslimovia alebo katolíci. Čierna Hora je členom OSN, Svetovej banky, Rady Európy, Partnerstvo pre mier a dlhodobým cieľom je členstvo v NATO a Európskej Únii.