Mikulov je malé mestečko, nachádzajúce sa asi 35 kilometrov od slovenských hraníc a kúsok od hraníc s Rakúskom. Žije tu okolo 7 tisíc obyvateľov. Mesto je známe vďaka svojej vinárskej tradícii, ktorú tu začali už Rimania. Ich légie sa zdržiavali neďaleko, v miestach dnešnej vodnej nádrže Nové Mlýny.
V Mikulove sa nudiť určite nebudete. Priamo v centre sa nachádza dostatok historických objektov. Začať môžete napríklad na historickom námestí ležiacom neďaleko zámku. Tu môžete v dolnej časti vzhliadnuť morový stĺp so súsoším Najsvätejšej trojice a tiež kostol sv. Anny s hrobkou známeho rodu Dietrichsteinovcov, postavený v rokoch 1623-1656 . Naopak v hornej časti uvidíte fontánu z roku 1700, ktorá kedysi slúžila ako zdroj vody pre obyvateľov. Najzaujímavejším a určite neprehliadnuteľným objektom je dom u Rytierov, ktorý je zdobený biblickými a antickými maľbami. Na námestí môžete ale aj posedieť na letných terasách a popíjať skvelé vínko.
Kúsok od námestia sa týči dominanta Mikulova - zámok z 13. storočia, ktorý si môžete prezrieť aj zvnútra v rámci rôznych ponúkaných okruhov prehliadok. Za prehliadky zaplatíte okolo 50-120 Kč. V ponuke sú tiež nočné prehliadky zámku, ktoré sa konajú v júli a auguste každú stredu. Tie sú trochu drahšie a zaplatíte za ne okolo 140 Kč, prípadne rodinné vstupné je 300 Kč. Na zámku sa konajú taktiež aj rôzne výstavy. Ak nemáte chuť na prehliadku interiéru, môžete si prezrieť len okolie. Nájdete tu krásnu záhradu plnú kvetov s posedením a fontánu. Kúsok od zámku sa nachádza kostol sv. Václava, ktorý bol postavený na mieste pôvodného románskeho kostola z 12. storočia.
Medzi ďalšie dominanty Mikulova patrí Kozí hrádek, ktorý bol postavený v 15. storočí ako delostrelecká veža, ktorá bola strategickým miestom na obranu mesta. Na vrchol veže sa dostanete za 20 KČ, vždy keď je vyvesená vlajka. Z Kozieho hrádku máte výhľad takmer na celé mesto, ale tiež na náprotivnej strane týčiacu sa ďalšiu dominantu tohto mesta - Svätý kopeček so zvonicou a kaplnkou Sv. Šebestiána. Na vrchol sa dostanete po spevnenej cestičke s občasnými schodíkmi, ktorú lemujú menšie kaplnky. Aj odtiaľto sa môžete pokochať výhľadmi na okolie. Svätý kopeček je prírodnou rezerváciou od roku 1946, je jedným z kopcov Pavlovských vrchov s výškou 363 m.
V Mikulove sa nachádza množstvo hotelov, penziónov a reštauračných zariadení. Môžete si tu zahrať bowling, okúpať sa na kúpalisku, zajazdiť si na koni, vyraziť odtiaľto na pešiu túru aj cyklotúru alebo sa môžete vydať po vinnej ceste. V širšom okolí Mikulova odporúčame navštíviť Lednicko-Valtický areál a Región Laa v dolnorakúskom Weinviertele.
Jednou nami odporúčanou pešou túrou z Mikulova je túra po Chránenej krajinnej oblasti Pálava. Trasa označená červenou značkou vedie z námestia Mikulova cez, už spomínaný, Kozí hrádek, pokračujete na Turold, kde môžete navštíviť jaskyňu a ďalej popri ceste a vinohradoch, kde narazíte na Kočičí skálu. Ďalšími miestami záujmu sú Klentnice, Sirotčí hrádek, Soutěska a vrchol Děvín s vysielačom. Odtiaľ uvidíte zrúcaninu hradu Děvičky, kde sa vám otvorí výhľad na Novomlynské nádrže a tiež dedinky Dolní Věstonice a Pavlov. Turistiku môžete zavŕšiť návštevou archeologického múzea v Dolných Věstoniciach. Trasa má dĺžku 13 kilometrov a zvládnete ju s prestávkam približne za 4,5 hodiny. Ide o nenáročnú trasu, s množstvom náučných tabúľ, a keďže ide o chránenú oblasť je tu zákaz kladenia ohňa, takže s opečením slaninky či špekáčikov nerátajte. Z Dolných Věstoníc sa dostanete do Mikulova asi za 25 minút autobusovou linkou, ktorá premáva cez týždeň 2 krát za hodinu.
Na svoje si prídu aj milovníci cykloturistiky. Okolie Mikulova a Pavlovských vrchov križuje množstvo značených cyklochodníkov, ktoré však neprechádzajú chránenými oblasťami. Je treba rešpektovať značenie nachádzajúce sa na informačných tabulách. Z Mikulova sa tiež môžete napojiť na medzinárodnú cyklistickú cestu do Rakúska. Jednou z cyklotrás prechádzajúcou cez Mikulov je okruh Stará hora, ktorá vedie najskôr cez polia k dedinkám Březí a Nový Přerov. Ďalej budete pokračovať do Novosedly až do Brodu nad Dyjí. Tu sa cyklotrasa stáča naspäť do Dolných Dunajoviec, Pernej a do dedinky Bavory. Odtiaľ už len strmo na kopec a zaslúženým zjazdom do Mikulova. Trasa meria okolo 37 kilometrov. Ak by ste si ju chceli predĺžiť v Brode nad Dyjí pokračujte smerom k Novomlynským nádržiam. Tu sa napojíte na trasu "okolo ATC Merkur". Prejdete cez dedinu Pasohlávky, cez autokemp (tu musíte pri bráne požiadať o prejazd kempu) okolo aquaparku. Ďalej by ste mali pokračovať po chodníku v okolí jazera až do Strachotínu. Tu sa dá pokračovať v ceste okolo vodnej nádrže, alebo prejsť do Dolných Věstoníc, pokračovať na Horné Věstonice a v Pernej sa napojiť na okruh Stará hora. Táto trasa má okolo 60 kilometrov.
Poloha, klimatické podmienky a rôznorodosť pôd predurčujú Mikulov a jeho okolie k pestovaniu vinnej révy. Oblasť patrí k miestam s najvyšším počtom slnečných dní v roku v Českej republike. V Mikulove sa darí najmä bielym odrodám, ktoré tvoria 80% viníc. Najčastejšími odrodami sú Rízling vlašský, Rízling rýnsky, Pálava, Rulandské biele a Chardonnay. Ak sa chcete zúčastniť Mikulovského vinobrania zarezervujte si na to druhý septembrový víkend. Počas trojdňového vinobrania, môžete tiež navštíviť vinársku expozíciu v Regionálnom múzeu v Mikulove.