Filipíny nepatria k tradičným exotickým dovolenkovým destináciám a o to väčšie je ich čaro najmä pre tých, ktorí okrem krásnych pláží majú radi aj spoznávanie krajiny, prírody a kultúry. Vzhľadom početnosť filipínskych ostrovov, ktorých je dovedna vyše 7 000, pobrežná čiara je až 36 289 kilometerov dlhá. Filipínske ostrovy sa rozprestierajú v severnom Pacifiku (Tichý oceán). Severozápadnú časť obmýva Juhočínske more, juhozápadnu Suluské more, z východu Filipínske more a z juhu Sulaweské more, známe aj ako Celebeské more.
Väčšina hornatých ostrovov je porkytých tropickými dažďovými pralesmi a sú sopečného pôvodu. Najvyššou horou je Mount Apo. Meria 2954 metrov a nachádza sa na ostrove Mindanao. Galathea Depth sa nachádza vo filipínskej priekope a je najhlbším bodom v krajine a tretím najhlbším na svete. Priekopa sa nachádza vo Filipínskom mori. Najdlhšou riekou je Cagayan v na severe ostrova Louzon. Zátoka pri meste Manila (Manila Bay), na kotrej leží hlavné mesto, je prepojený k Laguna de Bay, najväčšiemu jazeru na Filipínach.
Filipíny boli až do roku 1898 španielskou kolóniou a ich územie kolonizovali aj Briti, Japonci a Američania, čo zanechalo výraznú stopu na jazyku, zvyklostiach a predovšetkým na náboženstve miestnych obyvateľov. Dominuje rímskokatolícke náboženstvo, ktoré vyznáva viac ako 80% obyvateľstva.
Pre vnútroštátnu dopravu ostrovnej republiky má podstatný význam hustá sieť leteckých liniek s vyše 300 letiskami a lodné spojenie trajektmi. Na Filipínach je 9 medzinárodných letísk. Železničná sieť je vybudovaná iba na ostrove Luzon. Cestná sieť má vyše 200-tisíc km, ale iba malá časť je spevnená. Napriek tomu na ostrovoch dobre funguje regionálna autobusová doprava.
Zaujímavé lokality na Filipínach
Balicasag, Bohol, Boracay, Cebu City, Chocolate Hills, Davao, Donsol, Dumaguete, Loboc River, Malapascua, Manila, Mayon Volcano, Negros, Palawan, Panglao