Tunisania milujú pálivé pasty všetkého druhu. Asi najznámejšia je harissa a Tunisania ju dávajú do všetkého možného i nemožného. Harissa je zmesou chilli papričiek, cesnaku, koriandra, papriky, soli, olivového oleja a rímskej rasce. Má podobu červenej pasty a je veľmi pálivá! Tiež krásne exoticky vonia a rovnako takú má neskôr aj chuť. Tunisania sa držia pravidla, čím ostrejšia harissa, tým lepšie. Odporúčame ochutnávať radšej pomaly. Nemusíte sa ale báť, že by ste si na harissou vďaka jej pálivosti nepochutnali! Existujú aj oveľa jemnejšie varianty tejto exotickej zmesi. No a práve tie sa väčšinou servírujú turistom.

Iste sa tu stretnete aj s pečenými chlebovými plackami, ktoré sú veľmi dobré práve s harissou. Placky sú pre Tunisko naozaj veľmi typické, takže nie je divu, že sa s nimi stretneme všade. V reštauráciách, hoteloch, aj pri výletoch do vnútrozemia.

Keď spomíname špeciality miestnej kuchyne nemôžeme zabudnúť na kuskus - je to krupica varená v pare, na nej je potom dusená zelenina a mäso (kuracie alebo jahňacie). Celé je to dochutené množstvom zeleniny, ako trebárs mrkvou, hráškom alebo dokonca tekvicou. Nesmie sa zabudnúť ani na korenie (harissa). Čím viac, tým lepšie.

Korenie - tuniská kuchyňaTuniská kuchyňa vyniká svojou pestrosťou a je pomerne korenistá, nie však ostrá.

Z ďalších špecialít možno vybrať:

  • Ryby - parmica, morský jazyk, tuniak, Kanica, morský okúň a alebo sardinky.
  • Koucha fil kolla - veľmi korenené jahňacie mäso posypané rozmarínom, dusené vo vlastnej šťave v uzavretom hlinenom hrnci.
  • Ojja - kúsky ryby, mäsa alebo mozočku uvarené v omáčke z paradajok a pálivých paprík, ochutené predovšetkým cesnakom, mätou a koriandrom. Nechýba tu ani Harris.
  • Lablabi - korenená kuracia polievka podávaná vo vydlabanom chlebe.

Tunisania sú maškrtní a majú radi sladké. Preto tu nájdete aj veľa lákadiel a kalorických bômb v podobe: Assida - sladký krém s lieskovými orieškami, mliekom a vajciami, ozdobený pistáciami a drvenými orieškami. Baklava - sladký medový múčnik zo striedajúcich sa vrstiev cesta a lúpaných mandlí. Ftair - tradičný orechový koláč. Maqroudh - obľúbený múčnik v podobe sladkých koláčikov z medového cesta preloženého vrstvami datlí.

Keď už sme u toho sladkého a sladkastého, Tunisko je jedným z hlavných vývozcov datlí. O datliach sa tu hovorí, že sú "chlebom púšte". Datle tu chutia úplne inak ako u nás tie balené, z dovozu... ostatne, ako všetko exotické ovocie, keď ho ochutnáte v jeho „rodnej“ krajine... Ak tu budete, ochutnajte ich...
Nápoje

Najlepším nápadom je asi čistá voda, ako riešenie po palivách aj po sladkom. Keď si ju necháte naservírovať, vždy sa pozrite, či fľaša, z ktorej vám ju nalievajú, má originálny uzáver.

  • Thé à la Mentha - Veľmi rozšírený je tu čaj. Keď tu budete, určite ochutnajte math čaj, ktorý je krásne osviežujúci. Math je zelený čaj, do ktorého sa dáva veľké množstvo cukru a niekoľko čerstvých lístkov mäty. Niekoľkokrát za sebou sa uvádza do varu, medzi čím sa zlieva do pohárov a zase späť do kanvice. Tento perfektný čaj vám potom naservírujú v malom pohári. Určite by ste ho mali vyskúšať!

Stravovanie v hoteli

Ak tu ste na dovolenke a chcete sa stravovať len v hoteli, nevadí. V prevažnej väčšine tu sú švédske stoly, z ktorých si vyberie každý. Sú tu miestne špeciality, tak i európska kuchyňa. Všetkému potom kraľuje kopa ovocia a cukrárskych výrobkov.

V Tunisku však hrozia žalúdočné a črevné ťažkosti. Nie preto, že by tu bola špina, ale je tu iný typ stravy a iná mikroflóra, než na akú sme zvyknutí. Odporúčame nejesť neumyjú ovocie z obchodov a nepiť vodu z vodovodov! Niektorým „slabším žalúdkom“ môže dokonca uškodiť aj umývanie si zubov vo vode z kohútika. Z toho vyplýva odmietnuť aj kocky ľadu do nápojov. Zle môžu bohužiaľ zapôsobiť aj veľmi ostré pokrmy alebo surové šaláty.