Na východnom pobreží strednej Afriky sa rozprestiera 13. najväčšia krajina Afriky - Tanzánia, ktorá na svojom rozsiahlom území skrýva asi najznámejší africký národný park Serengeti. Park bol založený v roku 1951 a od roku 1981 je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Každoročne navštívi oblasť Serengeti niekoľko 100 tisíc turistov. Národný park Serengeti je súčasťou nepretržitého chráneného územia, do ktorého okrem samotného národného parku patria i chránená oblasť Ngorongoro, chránené územia Maswa, Loliondo, Grumeti, Ikorongo a rezervácia Masai Mara v Keni.
Názov Serengeti je odvodený z jazyka Masai a znamená „nekonečné pláne", pravdivosť tohto názvu môže potvrdiť každý, kto túto africkú oblasť navštívil a mal možnosť presvedčiť sa o tom na vlastné oči. Park sa rozprestiera na ploche 14.750 kilometrov štvorcových na severozápade Tanzánie na hranici s Keňou, kde plynulo prechádza v národnú rezerváciu Masai Mara. Z tohto obrovského územia približne 80% plání Serengeti je chránených vládami Tanzánie a Kene.
Na západe sa nachádza najväčšie africké jazero - Viktóriino jazero, pomenované v roku 1858 po anglickej kráľovnej Viktórii svojím objaviteľom J. H. Spekeom. Práve tohto jazera sa týka aj nedávno predstavený kontroverzný plán využiť ho ako alternatívny vodný zdroj pre migrujúce zvieratá. Rozšírenie parku až k jazeru, by si však okrem nemalého finančného obnosu (predbežne sa počíta s rozpočtom 33 miliónov dolárov) vyžiadalo aj potrebu presunúť z tejto oblasti asi 8.000 ľudí, keďže v parku je bývanie zakázané. To sa samozrejme stretlo s negatívnou odozvou medzi tu žijúcim obyvateľstvom. Konečné rozhodnutie aj pre protesty zatiaľ nepadlo.
Ekosystém Serengeti je jedným z najstarších na Zemi. Klíma, fauna i vegetácia sa za posledné milióny rokov zmenili len minimálne. V Olduvaiskej rokline, nachádzajúcej sa na juhu Serengeti , sa našli 2 milióny staré dôkazy ľudského osídlenia, čo tomuto miestu vynieslo aj označenie „kolíska ľudstva". Cesta do Tanzánie, respektíve Afriky ako takej, je teda pre každého z nás v určitom zmysle návratom domov.
Veľká migrácia
Park sa stal známy a vyhľadávaný najmä pre každoročne sa opakujúce fascinujúce prírodné divadlo – veľkú migráciu, kedy sa behom malého dažďového obdobia v októbri a novembri vydá na cestu na juh viac ako milión pakoňov, 200.000 zebier a približne rovnaký počet gaziel, ako i ďalších zvierat, len aby sa následne po veľkom dažďovom období v apríli až júni vrátili opäť na sever. Tento prastarý, vrodený inštinkt je tak silný, že od ich cesty ich neodradí žiadne nebezpečenstvo, či už vo forme nepriateľskej prírody, alebo divokých zvierat, pre ktoré sú vítanou a očakávanou korisťou.
Len pre vašu približnú predstavu o sile a drsnosti tohto prirodzeného úkazu - odhaduje sa, že každoročne na tejto okolo 800 kilometrov dlhej ceste zahynie približne 250.000 pakoňov, či už vyčerpaním alebo tým, že sa stanú obeťou niektorého z mnohých, tu žijúcich, predátorov. Matka príroda nám tu teda zároveň ukazuje ako svoju krásnu, tak i drsnú tvár. Táto migrácia je najväčšou a najdlhšou suchozemskou migráciou na svete a aj preto bola v roku 2013 vyhlásená za jeden zo siedmych prírodných divov Afriky.
Ekologická diverzita
Ďalším z neopomenuteľných dôvodov turistického úspechu Serengeti je aj diverzita tunajšieho prostredia, a to nie len na prírodnej úrovni – nájdete tu močiare, lužné lesy, žulové skaliská (tzv. kopje), pláne, savany, lesy i rozsiahle trávnaté oblasti, avšak i v ríši zvierat – nikde na planéte nenájdete vyššiu koncentráciu veľkých cicavcov, než práve tu. Okrem už spomínaných pakoní, zebier a gaziel tu môžete natrafiť napríklad na slony, žirafy, krokodíly, hyeny, nosorožce, byvoly, hrochy, leopardy a desiatky ďalších, väčších, či menších cicavcov ako aj zhruba 500 rôznych druhov vtákov. Na levy sme samozrejme nezabudli – žije tu vôbec najväčšia populácia týchto nádherných zvierat, čítajúce približne 2.500 jedincov.
Praktické informácie a rady o Serengeti
Za predpokladu, že sa na návštevu národného parku Serengeti chystáte je dôležité pamätať na niekoľko vecí. Vyhnite sa mesiacom apríl a máj, pretože by ste pre dlhotrvajúce dažde asi nevideli oveľa viac, než vlastné ubytovanie. Počas letnej turistickej sezóny musíte tiež počítať s tým že bude v parku viac turistov a teda väčší pretlak pri najlepších miestach na fotenie :)
Ako si môžete užiť krásy tohto miesta vy ako turista?
Najbežnejšie sú prehliadky v džípoch, kedy máte možnosť zažiť Afriku z bezprostrednej blízkosti, a uvidieť mnohé z tu žijúcich zvierat na vlastné oči. Levica majestátne kráčajúca okolo vášho auta tu nie je nič nezvyčajné. Ďalšou možnosťou je pozrieť sa na krajinu zhora a užiť si cestu balónom. Tu najlepšie oceníte zdanlivo nekonečnú rozlohu afrických planín a silu matky prírody pri pozorovaní veľkolepého prírodného divadla, akým je veľká migrácia zvierat.
Prehliadky v džípoch
Prehliadka v džípe je azda najobľúbenejší spôsob ako si užiť krásy prírody a pozorovanie zvierat v Serengeti. Je však dobré vedieť, že safari sa obmedzuje na denné výlety autom, nočné či pešie nie sú povolené. Ak máte pri cestovaní radi pohodu nezabúdajte, že pri presunoch po parku sa často pohybujete mimo ciest a tak sa poriadnej dávky natriasania v aute nevyhnete. Tréning v podobe slovenských ciest vám tu iste príde vhod :) Vodiči sú našťastie skúsení a svoje autá ovládajú veľmi zručne. Kvôli bezpečnosti je zakázané z auta vystupovať, možné to je len v nevyhnutných prípadoch.
Počas prehliadky národného parku sa môžete spoľahnúť na vašich sprievodcov. V princípe majú na starosti všetko, Vy sa len veziete. Väčšinou sú vybavení vysielačkami a keď sa niekde mihne nejaké zviera, ktoré ste počas prehliadky ešte nevideli, dajú si znamenie aby ste sa mohli potom vybrať na dané miesto.
Dobrí sprievodcovia navyše poznajú všetky zvieratá v okolí a vedia presne kde ich môžete nájsť. Park Serengeti má obrovskú rozlohu a preto sú skúsenosti sprievodcov na nezaplatenie.
Ako je to s ubytovaním?
V parku samotnom je bývanie, až na niekoľko na to určených oblastí zakázané, ak sa však chcete ubytovať práve v niektorom z týchto miest je nutné svoje miesto si rezervovať čo najviac dopredu, pol roka ba i viac. Park totižto ponúka ubytovanie len pre 1500 turistov, ktoré sa v období migrácie, kedy ho navštevuje najviac ľudí, rýchlo zaplňuje. Ak vám stačí ubytovanie na okraji parku tak máte o problém menej, keďže tu už regulácie ako pre park neplatia.
Ubytovať sa v Serengeti je možné aj ako súčasť safari. Vtedy sa pre skupinu rozložia a zložia stany priamo v kempoch, ktoré sa nachádzajú v národnom parku. Je možnosť využiť aj mobilné (nomádske) kempy, ktoré sa v čase veľkej migrácie zvierat prispôsobujú aktuálnej polohe migrácie a je z nich najlepšia dostupnosť na pozorovanie.
Pozor na muchy tse-tse!
Nezabúdajte ani na ochranu v podobe repelentov, nakoľko okrem veľkých predátorov je táto oblasť domovom i neslávne známej muchy tse-tse, prenášača spavej nemoci. Odporúčame preto preventívne užívanie antimalarík. Za predpokladu, že sa hmyzu bojíte môže byť pre vás užitočnou informácia, že zatiaľ čo rôznorodosť afrického hmyzu je bohatšia než v Európe, množstvo hmyzu, ktoré by vás mohlo uštipnúť je naopak nižšie.
Zopár rád pre fotografov
Keď sa chystáte do Serengeti ukojiť Vaše fotografické chúťky, určite nebudete banovať. Neskrotná príroda a divoké, majestátne zvieratá zamestnajú ukazovák na spúšti Vášho fotoaparátu na 100%. Preto si určite skontrolujte či máte v zálohe niekoľko pamäťových kariet. Fotiť v menšom rozlíšení sa v tomto prípade určite neoplatí.
Čo sa týka objektívov, vezmite si nejaký lepší teleobjektív, najlepšie 150mm a viac v prepočte na 35mm film. Je to z viacerých praktických dôvodov. Pretože je zakázané z auta vystupovať a teda nebudete sa môcť priblížiť k zvieratám tak ako by ste si želali, väčšie priblíženie teleobjektívu sa Vám tu určite zíde. Samozrejme sa občas pošťastí a zvieratá sa pristavia popri aute, niekedy skoro na dosah ruky.
Tak isto počas silnej turistickej sezóny sa môže stať, že pri niektorých zvieratách bude doslova pretlak turistických skupín. Ak ide napríklad o levy, alebo leopardov tak sa netreba čudovať, keď sa okolo nich nahromadí aj zo dvadsať áut, pričom najlepší výhľad môže byť tak z dvoch-troch. Naopak pri zvieratách ako sú zebry, slony, prípadne žirafy, ktorých sú tam väčšie počty, je úplne bežné, že široko-ďaleko neuvidíte okrem Vás žiadne iné auto. Vtedy si fotografovanie môžete nerušene vychutnať.
Víza, očkovanie a doprava do parku
Pri ceste do Tanzánie potrebujete aj víza, dajú sa však zohnať aj pri príjazde v mestách Arusha alebo Dar-es-Salaam za 50 dolárov. Najbližšie medzinárodné letisko pri Serengeti je letisko Kilimanjaro neďaleko mesta Arusha. Odtiaľ sa môžete do samotného parku prepraviť buďto autom (cesta trvá približne 8 hodín), prípadne vnútroštátnou leteckou linkou.
Aspoň 6 týždňov pred cestou do Afriky kontaktujete aj svojho doktora. Odporúča sa vakcinácia proti hepatitíde A a tetanu, nezabudnite ani na antimalariká. Pri vstupe do Tanzánie je dobré mať doklad o očkovaní proti žltej zimnici. Lekárska dostupnosť v Tanzánii je obmedzená, zohnať niektoré lieky môže byť problém a za návštevu u lekára budete musieť veľmi pravdepodobne platiť v hotovosti priamo na mieste.
Poplatky
Poplatky v národnom parku Serengeti sú 25 amerických dolárov na osobu a deň a 30 dolárov na auto a deň. Mnoho turistov však využíva vstup do národného parku ako súčasť safari balíčka, v ktorom je zahrnutá prehliadka Serengeti či okolitých chránených území spolu s ubytovaním. Zájazdy do parku nájdete aj v ponuke viacerých slovenských a českých cestovných kancelárií, väčšina z nich má už tieto poplatky tiež v cene dovolenky.
Ak nemáte safari výlet do parku objednaný v rámci vašej dovolenky, odporúčame si ho rezervovať priamo na mieste cez lokálne spoločnosti. Ceny nie sú síce najlacnejšie, ale servis je na vysokej úrovni. Tak napríklad štvordňové safari v skupine s tromi nocľahmi – 1. poldeň + noc v národnom parku Lake Manyara, 2. poldeň + noc v Serengeti, 3. celý deň v Serengeti + noc v Ngorongoro, 4. poldeň v Ngorongoro vyjde zhruba na 400 USD na osobu. V cene je zahrnuté ubytovanie v stanoch, vo vyhradených kempoch.
Ak si cestu do Serengeti plánujete, prípadne ju už máte za sebou pevne veríme, že všetko dopadne, či dopadlo v poriadku a vašu cestu najlepšie vystihuje to svetoznáme „Hakuna matata".