Ostrov Lanzarote je miestom, ktoré pôsobí dojmom nedotknutej krajiny. Ostrov patriaci Španielsku ponúka široké piesočnaté pláže rôznych farieb a čisté more tu vytvára fascinujúci kontrast s vulkanickou krajinou - nespočetnými sopečnými kuželmi a červenohnedými údoliami. Dokopy sa tu nachádza vyše 100 vulkánov a 300 kráterov. Pod ostrovom je stále činná sopka. Spomedzi všetkých Kanárskych ostrovov však nenájdete taký, kde by ste počas svojej dovolenky cítili tak pokojnú atmosféru ako tu.
Aj mestá a romantické dedinky vyžarujú pokoj a čistotu. Španielsky kráľ si zrejme práve z tohto dôvodu toto miesto vybral pre svoju výletnú rezidenciu.
Ostrov láka turistov najmä na svoju neporušenú prírodu a množstvo krás, ktoré je tu možné zhliadnuť. Obľúbené sú najmä výlety medzi sopečné útvary. Nachádza sa tu viac ako 85 pláží s bielym alebo tmavým pieskom.
Povrch ostrova pokrýva púšť červenohnedej farby, ktorú tvoria lávové vyvreliny. Vďaka tejto farbe je Lanzarote často prirovnávané k Marsu ale i Mesiacu. Naposledy tu vulkanická činnosť predviedla svoju silu v roku 1824. Dodnes je možné na niektorých miestach už v hĺbke 10 metrov pod povrchom namerať až 600 °C. Úrodná vulkanická pôda sa využíva najmä na pestovanie vínnej révy a paradajok.
Na vzhľade ostrova sa veľkou mierou podpísal svetoznámy umelec César Manrique. Vytvoril tu množstvo zaujímavých diel, ktoré veľmi vhodne zapadajú do krajiny. Výsledky jeho tvorby je možné vidieť na každom kroku. Medzi jeho najznámejšie diela patrí reštaurácia El Diabolo v národnom parku Timafaya.
Dovolenku na Lanzarote môžete stráviť aj pešou turistikou po chránených oblastiach ostrova. Známy národný park Timanfaya sa prezýva učebnicou vulkanológie. Rozkladá sa na ploche 200 km2 . Z bezpečnostýnch dôvodov je však povolené sa po parku pohybovať len so sprievodcom. V roku 1993 bol ostrov Lanzarote vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO.