Rusko je dodnes krajinou, ktorá nepatrí k tradičným dovolenkovým destináciám, no záujem o ňu stále narastá. Táto obrovská krajina má aj napriek tomu nepreberné množstvo lákadiel od prírodných krás po kultúrnohistorické pamiatky, ktoré sú jedinečným svedectvom dlhej histórie a práve preto si ju čoraz viac turistov vyberá ako miesto, kde strávia dovolenku. Niekdajšie sídlo ruských cárov Sankt Peterburg ponúka najmenej 125 objektov s vysokou architektonickou a umeleckou hodnotou. Patrí k nim Voskresenský chrám, jedno z najväčších múzeí sa svete Ermitáž či Petropavlovská pevnosť. Príťažlivé sú aj cárske rezidencie v neďalekom okolí – Pavlovsk s jedinečným parkom, Petrodvorec a Cárske Selo. Návštevníkov tohto mesta na severe lákajú biele noci v júli, keď sa vôbec nezotmieva.
Asi 200 km južne od Sankt Peterburgu sa nachádza Novgorod s mohutným Kremľom zo 16. Storočia, dvoma kláštormi a 47 prevoslávnymi kostolmi., medzi ktorými je najpozoruhodnejší Chrám sv. Sofie.
Azda najvyhľadávanejším a pre dovolenku najatraktívnejším miestom je Moskva a jej Červené námestie s Kremľom, staroruským Chrámom Vasilija Blaženého a obchodným domom GUM. K cárskym rezidenciám v Moskve a jej okolí patria Archangeľskoje, Kolomenskoje, Kuskovo a Ostankino.
Súčasťou okruhu tzv. zlatých miest pri Moskve s pamiatkami starej Rusi sú Rostov, bývalé hlavné mesto Vladimír s nádhernými kniežacími rezidenciami, Suzdaľ s kláštormi a chrámami, ako je rezidencia Kidekša.
Ideálnym miestom na dovolenku pre milovníkov prírody sú chránené územia Ruska, ktoré pokrývajú takmer 4% územia krajiny. Národný park Komi v severnom Rusku patrí k najväčším na svete, v šírych nedotknutých oblastiach lesov a tundier žijú polárne živočíšne druhy. Chránená je aj veľká časť polostrova Tajmýr na severe Sibíri. Na doposiaľ zväčša neprebádanom polostrove Kamčatka sa nachádza Národný park Kronockij s mnohými gejzírmi, horúcimi prameňmi a rozmanitými živočíšnymi a rastlinnými druhmi. Wrangelov ostrov ležiaci pri severovýchodnom pobreží Sibíri za polárnym kruhom je domov ľadových medveďov a je lokalitou pre adrenalínovú dovolenku. Okrem tuleňov a mrožov tam žije aj veľa druhov vtákov. Za chránené prírodné územie bolo vyhlásené jazero Bajkal s jedinečnou živočíšnou ríšou (bajkalský tuleň). V okolí tohto najhlbšieho a najstaršieho jazera na svete sa nachádzajú liečebné kúpele a sanatóriá, ktoré vznikli pri tamojších liečivých prameňoch.
Obľúbenými dovolenkovými i rekreačnými destináciami sú aj pláže pri Baltskom mori pri meste Kaliningrad, dovolenkové strediská v severnom Kaukaze a letoviská na pobrežiach Čierneho a Kaspického mora.
Ak Vás nebaví klasický turizmus a máte radi niečo "ostrejšie", môžete sa vydať na Sibír, ktorý sa nachádza v severnej časti Ázie. Je súčasťou Ruska. Pojem Sibír je povedome známy. Väčšina ľudí si však predstaví len studenú nehostinnú krajinu niekde ďaleko od nás. Málokto sa dostane za túto úroveň poznania. Sibír predstavuje zaujímavé územie z mnohých hľadísk. Na jej území žili sibírske národy dávno pred príchodom Rusov. Ich kultúra a národy sú väčšine ľudí neznáme. Tento región je v tieni svetovej politiky, svetového diania. Informácie prichádzajúce z Ruska sa týkajú hlavne politiky (ako napríklad Moskva a Čečensko, severný Kaukaz) teda hlavne jej európskej časti. Od čias rozpadu ZSSR sa veľa zmenilo. Dôsledkom historického vývoja sa oblasť stáva čoraz viac neznámou. Pre dobrodruhov je táto krajina ako stvorená. Mnohé zákutia ešte len čakajú na svoje objavenia...
Zaujímavé lokality v RUSKU
Čeľabinsk, Chabarovsk, Jakutsk, Kalingrad, Moskva, Nižný Novgorod, Novgorod, Novosibirsk, Omsk, Petrohrad, Sankt Peterburg, Smolensk
Čo by ste mali vedieť o RUSKU?
Skupinová turistika je naďalej výhodnejšia než individuálna, no naráža na prekážky spôsobené nedostatočnou infraštruktúrou a doposiaľ pretrvávajúcou byrokraciou. Navyše, mnohé oblasti stále nie sú prístupné pre turistov.