Dominikánska republika, rozprestierajúca sa na východnej strane ostrova Hispaniola je obľúbenou exotickou dovolenkovou destináciou. Chceli by ste sa o tejto karibskej kráske dozvedieť viac? Ste na správnom mieste. Prinášame vám prehľad zaujímavých pikošiek aj pozoruhodných faktov. Krajina rumu, kávy, baseballu, kakaa, tancov v rytme merengue a bachata, bielych pláží a azúrového mora, no najmä piateľských a usmievavých ľudí.   

Najvyšší bod: Pico Duarte 3  175 m n.m.
Najnižši bod: Lago Enriquillo 46 m pod hladinou mora


Každému zo školy utkvel v pamäti rok 1492 ako rok objavenia Ameriky. Vedeli ste však, že tento rok je objavením Dominikánskej republiky? Ostrov Hispaniola, kde žili priateľský indiáni - Tainovia, bol objavený Krištofom Kolumbom a následne si Španieli ostrov podmanili ako svoju kolóniu. Preto sa tu dnes dohovoríte prevažne po španielsky.

Hlavné mesto Dominikánskej republiky - Santo Domingo, je druhým najväčším mestom v Karibiku.

Špecifikom Karibskej oblasti, a teda aj Dominikánskej republiky je hrozba cyklonických búrkami, ktoré sa tvoria nad Atlantickým oceánom. Hurikánová sezóna tu trvá od júna do novembra.

Larimar, dominikánsky drahokam, ktorý pochádza z hôr, je nazývaný kameňom odpovedí z mora poznania. Jeho svetlomordá až tyrkysová farba akoby odrážala azúrovú farbu mora. Jedná sa o pekolit (kremičitan vápenosodný) a volajú ho aj atlantský kameň. Vývoz neopracovaného larimaru je z Dominikánskej republiky zakázaný. Larimar, šťastný kameň s hojivými účinkami, svojich nositeľov vraj cháni pred negatívnymi vplyvmi a prináša nové inšpirácie.

Ďalšou z dominkánskych zaujímavostí je polostrov Samana (alebo aj Samaná). Práve sem každoročne priplávajú tisícky veľrýb z Grónska za účelom párenia. Neopakovateľný a nezabudnuteľný zážitok sa tu turistom naskytá od polovice januára až do konca marca, kedy je tu možné veľryby pozorovať. Samana má čo ponúknuť aj počas ostatných mesiacov v roku. Krásna príroda učaruje každému a za návšteu stojí aj neďaleký Cayo Levantado, známy aj ako Bacardi Island (Bacardi ostrov), podľa značky rumu, na ktorý bola práve tu natáčaná reklama.

Káva je najobľúbenejším národným nealkoholickým nápojom. Má tu aj silnú históriu v pestovaní. Najznámejšou dominikánskou kávou je Café Santo Domingo.

Letisko Punta Cana, vybudované v taínskej tradícii, získalo významnú architektonickú cenu a jeho príletová hala pripomína skôr tradičnú dominikánsku dedinku. Výnimočný ráz letisku dávajú aj miestni muzikanti, ktorí spríjemňujú čakanie už na pasovej kontrole a vytvárajú tak úžasnú atmosféru pri vstupe na dominikánsku pôdu.

Baseball (bejzbal) je národným športom. Dominikánci ho milujú a okrem radosti z hry v ňom vidia aj možnosť lepšieho života. Mnoho dominikánskych bejzbalistov zaujalo kľúčové posty v americkej Major League Baseball. 

Mamajuana je pôvodne tradičný liečivý nápoj Tainov z vyluhovaných byliniek a dreva, ktoré nakladali do červeného vína a medu. Neskôr, keď prišiel Krištof Kolumbus, ho vraj ozvláštnili rumom. Dnes je tento nápoj hlavným zo suvenírov a okrem toho, že je výborný na žalúdočné problémy, má vraj aj afrodiziakálne účinky. :-) 

Tradičným dominikánskym jedlom je ryža s fazuľkami a kuracím mäsom, domáci ho volajú "dominikánska vlajka".

Dominikánska republika je jedným z naväčších svetových producentov kakaa.

Národným pivom je Presidente (prezident).